Dokumenty

Historia Nauczyciele Uczniowie Wydarzenia Złota Księga Inne
 

Zespół Szkół
 
Orzechówka 5
36 - 220 Jasienica Ros

tel/fax (013)4306189
e-mail

Księga Gości  

 

"Świadek historii"

Zespół Szkół w Orzechówce - laureatem Honorowej Nagrody "ŚWIADEK HISTORII" przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej.    

(Więcej zdjęć > )

      30 listopada br. w Sali Konferencyjnej Hotelu Grein w Rzeszowie, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek wręczył Nagrody Honorowe "ŚWIADEK HISTORII". W tegorocznej edycji laureatem Nagrody, oprócz czterech osób indywidualnych,  został Zespół Szkół w Orzechówce.

      Nagroda IPN przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN. Na podstawie złożonego wniosku nagrodę przyznaje Kapituła w Warszawie, której przewodniczącym jest Prezes  Instytutu Pamięci Narodowej.

      30 listopada br. w Rzeszowie uroczystość uświetnili swą obecnością, m.in. Wojciech Buczak poseł na Sejm RP, Władysław Ortyl marszałek Województwa Podkarpackiego, Michał Delikat - reprezentujący wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, Urszula Brzuszek wójt gminy Jasienica Rosielna, płk. Józef Mroczka prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, płk. Robert Bojarski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, bryg. Daniel Dryniak z-ca podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Mieczysław Liber prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego, Andrzej Filipczyk oraz przedstawiciele Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność", Krzysztof Szela z-ca Dyrektora Muzeum Okręgowego  w Rzeszowie, Barbara Chmura dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie, przedstawiciele Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, dotychczasowi laureaci Nagrody "Świadek Historii".

          Jak można było usłyszeć w wygłoszonej laudacji poświęconej naszej szkole, "Zespół Szkół w Orzechówce, to miejsce edukacji i wychowania młodego pokolenia, ale także integracji całej lokalnej społeczności. Podejmuje różnorodne działania, by historia "Małej Ojczyzny" stanowiła wartość szczególną. Od lat utrzymuje żywe kontakty z rodakami, absolwentami szkoły i ich potomkami, którzy chlubnie zapisali się na kartach historii Polski i Europy, m.in. mjr. Stanisława Buczka, żołnierza  2. Korpusu gen. Władysława Andersa, płk. Franciszka Buczka, żołnierza walczącego na frontach I i II wojny światowej, braci: kpt. pil. Michała Cwynara i mjr. pil. Stanisława Cwynara-lotników, bohaterów bitwy o Anglię. Pierwszy z nich był dowódcą 316. "Warszawskiego" Dywizjonu Myśliwskiego, drugi dowódcą 300. Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej."

          Szkoła została podwójnie wyróżniona, gdyż nasi uczniowie mieli możliwość wystąpić na gali wręczenia Nagród. Część artystyczną przygotowały Panie Kamila Pilawska i Małgorzata Masłyk.

          Nagroda dla szkoły jest podsumowaniem ponad 130 lat pracy kilku pokoleń kolejnych kierowników, dyrektorów i nauczycieli. Z małej podkarpackiej wioski wyszli żołnierze Wojska Polskiego, lotnicy, których odwaga i kunszt zadziwiały świat. W czasach próby zdawali oni egzamin z patriotyzmu. Ich życiorysy powinny być wzorem dla młodego pokolenia. Uczą nas prawdziwych wartości, do których należą wykształcenie, pasja i samodyscyplina oraz pamięć o korzeniach. W swojej pracy cały czas staramy się, by absolwenci naszej szkoły mieli poczucie tożsamości narodowej i doceniali możliwość życia w wolnej ojczyźnie.

          Nie sposób opisać dokonań wszystkich pracujących w szkole w Orzechówce. W ostatnich latach ważnym wydarzeniem były obchody 120.lecia Szkoły. Wtedy Pani Dyrektor Krystyna Masłyk nawiązała wiele nowych kontaktów z absolwentami, które obecnie podtrzymujemy. Nauczycielka historii P. Małgorzata Glazer jest koordynatorem większości działań patriotycznych, w które angażują się nauczyciele i uczniowie. Wszystkie nasze działania dokumentuje i opracowuje Pan Roman Krupa. Nie bez znaczenia jest wsparcie naszych działań przez Urszulę Brzuszek - Wójt Gminy Jasienica Rosielna. Szeroko rozumiane wychowanie patriotyczne jest ważnym elementem pracy Zespołu Szkół w Orzechówce. Cały czas staramy się szukać nowych pomysłów, korzystać z projektów, które pozwalają przybliżyć historię młodemu pokoleniu.

          Przyznana Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem i wyzwaniem. Teraz przed młodzieżą świat stoi otworem. Jest wiele możliwości rozwoju, jednak jeśli ktoś zapomni o tym, co najważniejsze, jeśli odetnie się od Rodziny, Wiary i Ojczyzny,  może się zagubić w chaosie współczesnego świata.  

                                                                                                 Ewa Niemiec

  - Dyrektor Zespołu Szkół

                                                                                  w Orzechówce

 

 

 

 

 

 

 "Tylko tyle pozostanie po tobie,

ile zdziałasz dla innych"

      Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci P. Barbary Buczek, żony P. Stanisława Buczek z Londynu.

 

Wyrazy głębokiego współczucia składamy Rodzinie.

Dyrektor, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół.

O fundacji "Buczek" ->

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

Jak go obchodzić?
Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej!

      21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

      W naszej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia chętni uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru.  Szkoła została udekorowana – plakatami  na temat życzliwości, które przygotowali uczniowie klas 0 – III. Plakaty z napisami takimi jak np. dobro, miłość, szczerość, szacunek, przyjaźń przygotowali uczniowie klasy VI. Pięciolatki wspólnie z wychowawcą wykonały drzewo życzliwości, z którego pozdrawiały wszystkich żółtymi rączkami. Ponadto uczniowie naszej szkoły na godzinach wychowawczych wykonali „ordery życzliwosci” starsi dla młodszych i młodsi dla starszych. Orderami uczniowie wymienili się ze swoimi kolegami i koleżankami, mówiąc sobie przy tym coś miłego.

Nie zabrakło również uścisków i miłych gestów. Szczególnie ten dzień zapamiętają uczniowie kl. VIII, którzy właśnie w tym dniu pisali próbny egzamin z j. polskiego,  dlatego też uczniowie klasy II życzyli im „połamania pióra”.

      Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

 


Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

      Od ponad 40 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

 

W naszej szkole ten dzień odchodziliśmy w piątek16 listopada. Na korytarzu szkolnym zaprezentowano wystawę nt. szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie klasy II pod opieką pani Marty Krupa, przedstawili inscenizację pt. „Sąd nad papierosem”.

Głównym celem przekazu było ukazanie, jakie negatywne następstwa i zagrożenia niesie palenie papierosów oraz uświadomienie młodzieży jak dużo argumentów przemawia za NIE paleniem.

 

      Całość spektaklu rozgrywała się w scenerii sądowej, gdzie został przeprowadzony proces karny przeciwko papierosowi za wszystkie szkodliwości i choroby, które niosło za sobą jego palenie. Po żmudnym procesie - Papieros został uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów.

      Ponadto nasi uczniowie, od najmłodszych klas do tych starszych, uczestniczą w programach antynikotynowych realizowanych przy współpracy z PSSE w Brzozowie.

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do kształtowania odpowiedzialności za własne zdrowie, zaowocują unikaniem biernego palenia oraz odwiodą dzieci od palenia w przyszłości.

 

Dla Niepodległej Ojczyzny !    

     

      Dla upamiętnienia i uczczenia poświęcenia, cierpienia, ofiar, wielu wyrzeczeń, trudu naszych przodków, w piątek 9 listopada cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej".

       Rozpoczęliśmy od uformowania biało czerwonego serca na placu przed szkołą. Było trochę z tym kłopotu, ale efekt końcowy można uznać za zadowalający (co widać na zdjęciu!).

      Po przejściu na salę gimnastyczną obejrzeliśmy okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. "0"...

... oraz efektowny występ z szarfami uczennic klas V i VI.

      To było niczym preludium do wydarzenia, które miało nastąpić: grupowego odśpiewania hymnu państwowego. Przeżycie było ogromne - takiego wydarzenia jeszcze nie mieliśmy w szkole!!!

Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie; była to przecież niepowtarzalna sytuacja! Czy będziemy mieć jeszcze taką okazję?

     

      Pozostaje chyba tylko życzyć nam wszystkim, byśmy jeszcze wielokrotnie mieli okazję do świętowania kolejnych rocznic odzyskania niepodległości Naszej Ojczyzny!!!

 


Dzień Patronów Szkoły      

 

 

 

      30 października w tym roku był w naszej szkole dniem szczególnym, ponieważ obchodziliśmy Dzień Patronów naszej szkoły - króla Władysława Jagiełły i św. królowej Jadwigi.

      Akademia z okazji tego dnia została przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz najmłodszych, którzy zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły.

       W pierwszej części akademii uczniowie klasy VII zorganizowali wywiad z naszymi patronami. Uczniowie naszej szkoły oraz wszyscy zaproszenie gości poznali wiele ciekawostek o św. Jadwidze i królu Władysławie oraz  mogli przekonać się jak interesującymi osobami byli nasi patroni.

      W drugiej części  uczniowie klasy I  pokazali swoje talenty aktorskie i taneczne. Wspólnie z gośćmi zastanawiali  się kim mogliby zostać w przyszłości.

         

  

      Na zakończenie Pani Dyrektor Ewa Niemiec pasowała wszystkich pierwszoklasistów na uczniów. Nowo przyjęci uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, rożek słodkości oraz małe upominki od swoich starszych kolegów.

 


Eksperymenty dla dzieci

 

   W dniu 12 października 2018r. miały miejsce bardzo ekscytujące zajęcia dla najmłodszych uczniów naszej szkoły - kl. „O” i kl.1-3. Były to zajęcia organizowane już po raz trzeci w małym laboratorium chemicznym, które prowadziła pani Katarzyna Jóracz.

      Dzieci przygotowały się do eksperymentowanie w szczególny sposób bo ubrały okulary, fartuchy i rękawiczki. Następnie przystąpiły do wykonania dwóch ćwiczeń chemicznych, których efektem były;

1. „Kolorowe próbówki” - badanie gęstości różnych płynów.
2. „Kolorowy obrazek”- wykonany za pomocą sody i roztworu octu i barwników.

 

 

 

   Doświadczenia budziły u dzieciaków ogromną ciekawość - co to wyjdzie? Jaki będzie efekt końcowy?

 

Wszystkim małym chemikom eksperymenty powiodły się i wielu z nich mówiło, że w przyszłości będą pracować w laboratoriach.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

      11 października był w naszej szkole wyjątkowym dniem. Odbyła się bowiem uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      W pogodny nastrój wprowadzili wszystkich najmłodsi: 5-latki i 6-latki z oddziałów przedszkolnych, którzy pod hasłem: ,, Z naszą Panią w świat szeroki..." zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce związanej z Dniem Nauczyciela.

Nie zabrakło też utworów o jesieni, tańców, a przede wszystkim życzeń i podziękowań dla nauczycieli za trud wkładany w wychowanie i edukację wszystkich dzieci, od przedszkolaka po starszego ucznia,  bo jak recytowali mali artyści : ,, Przedszkole to nie tylko zabawa, tutaj zaczyna się ważna sprawa: z małego bobasa na ucznia wyrastasz...".

Na uwagę zasługuje fakt, że był to pierwszy występ dzielnych starszaków przed tak dużą publicznością. Wszystkie przedszkolaki starały się więc jak mogły, aby wypadł jak najlepiej.

 

 

 

Dopełnieniem całości były życzenia i kwiaty od Samorządu Uczniowskiego kierowane do wszystkich pracowników szkoły i zaproszonych gości.

  

 

Odsłonięcie Pomnika Pamięci

     

      Dzień 7 października pozostanie na długo w naszej pamięci: byliśmy świadkami (równocześnie uczestnikami) doniosłego dla środowiska wydarzenia, podniosłej uroczystości - odsłonięcia w naszej miejscowości pomnika upamiętniającego wszystkie wydarzenia, które finalnie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Inicjatywa budowy monumentu zrodziła się wśród mieszkańców Orzechówki, jako że i Orzechowianie brali czynny udział w zrywach wyzwoleńczych, poświęcali dla Ojczyzny to co mieli najcenniejsze - swe życie.

      Uczniowie prowadzeni przez poczet sztandarowy naszej szkoły udali się do kościoła parafialnego na uroczystą sumę, będącą początkiem uroczystości.

Zgromadzili się tam już i obecnością swą zaszczycili nas liczni zaproszeni goście, m.in. władze gminy, powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich, Sejmu i Senatu RP.

      Po Mszy św. za przewodem naszej miejscowej  orkiestry przemaszerowaliśmy na miejsce usytuowania pomnika. Przy rozbrzmiewającym hymnie państwowym została wciągnięta flaga na maszt, następnie sołtys Orzechówki dokonał odsłonięcia pomnika, zaś Ks. Proboszcz odmówił stosowne modlitwy poświęcając krzyż i pomnik.

 

      Dużym, wzruszającym przeżyciem było składanie kwiatów i oddawanie hołdu wszystkim - żyjącym i zmarłym - tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto w tym miejscu nadmienić, że wieńce przysłali marszałek Sejmu RP i premier rządu.

      Bez wątpienia było to znaczące wydarzenie ostatnich lat w Orzechówce - cieszymy się, że mieliśmy w tym swój udział, że mogliśmy w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za wolność i niepodległość, zapewnić, że ludzie i ofiary pozostaną w naszej pamięci, bowiem "...wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo"

>>>galeria zdjęć

 

"Dobre rady na odpady"

      Uczniowie klasy drugiej (28 września) zaprosili przedszkolaków, uczniów klas „O”, klasy  pierwszej i trzeciej na inscenizację wiersza J. Brzechwy „Sznurek Jurka”.

      Była to lekcja o dbaniu o nasze środowisko i segregowaniu śmieci. Zadaniem gości było posegregowanie rzeczy niepotrzebnych, które znalazły się w klasowym wysypisku do odpowiednich worków; szkło, metal, plastik, papier. Zrobiły to doskonale i obiecały, że tak będą robić w domu.

 

 

 

      Na zakończenie spotkania drugaki pokazały jak z butelki plastikowej zrobiły piękne maki (w ramach akcji „drugie życie śmieci”).

 

Z wizytą w szkole w Jasienicy Rosielnej

     

      W dniu 21. 09. 2018r. uczniowie klasy drugiej wybrali się  do szkoły w Jasienicy Rosielnej. Celem ich wyjazdu było zwiedzanie Izby Regionalnej znajdującej się w tejże szkole.

Na samym początku naszej wycieczki doszło do bardzo miłego spotkania z rówieśnikami ze szkoły. Pani Dyrektor Krystyna Szarek i wychowawcy klas drugich zaprosili nas na wspólną integrację klasową.  Poznawaliśmy się przy piosence, pląsach i słodkościach.

 

   Później oglądaliśmy zbiory przedmiotów z dawnych czasów, zgromadzone i opisane w Izbie Regionalnej. Eksponaty uporządkowane były tematycznie. Nas ze względów lekcji interesował dział związany ze szkołą. Porównywaliśmy szkolne przybory z tymi obecnymi, którymi się posługujemy.

Nikola Kwolek napisała w sprawozdaniu z wycieczki, że: „..wszystko nam się podobało, było ciekawie…”. A Marysia Data stwierdziła, że „…najbardziej zaciekawiły ją stare księgi… i ubrania…”.

    A ja zdradzę (wychowawczyni), że i tak wszyscy chcieli się pokołysać w starej, czerwonej kołysce dla dzidziusiów!

 

   Kustoszem wystawy i przewodnikiem jest Pan Wiesław Wojtowicz, któremu dziękujemy za ciekawą podróż w przeszłość.

 

 

Pani Małgorzacie Nykiel dziękujemy za opiekę i pomoc w wycieczce.


Rocznica wybuchu II wojny światowej

 

     

 

 

      20 września uczniowie kl. VIII pod opieką wychowawczyni, p. Anny Masłyk przedstawili program w związku rocznicą tragicznych, zarówno dla Polski jak i całego świata,  wydarzeń - wybuchu II wojny światowej.

      Przejmujące teksty, przeplatane utworami muzycznymi, nawiązujące do tej historii uświadomiły wszystkim, że wcale nie musi być ciągle tak jak jest obecnie. Ciągłe napięcia na arenie międzynarodowej, narastająca przemoc, pojawiające się raz po raz ogniska zapalne, mogą w każdej chwili być zarzewiem ogólnoświatowej apokalipsy.

 

 

Pamiętajmy więc, uczulajmy, zwłaszcza młodych ludzi, którzy nie przeżyli tych okropnych czasów!

 

 

A wszystko po to, by nie powtórzyła się historia, bowiem "...naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie."

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19.

To już po raz kolejny zaczynamy całoroczny trud nauki, zdobywania wiedzy i umiejętności, które będą w naszej przyszłości przydatne.

Na ile on będzie owocny, zdecydujemy sami !!!