Dokumenty

Historia Nauczyciele Uczniowie Wydarzenia Złota Księga Inne
 

Zespół Szkół
 
Orzechówka 5
36 - 220 Jasienica Ros

tel/fax (013)4306189
e-mail

 

      W tym roku klasa 5 opiekuje się Dębem Pamięci (mówi się na niego również Dąb Katyński). Został on posadzony tuż przy wejściu na teren szkoły, przed mostkiem. 13 kwietnia obchodziliśmy 80. ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ. Umieszczone linki do dwóch, krótkich filmików, nakreślą Wam ogrom cierpienia, bólu jaki został sprowadzony na Państwo Polskie i na rodziny ofiar, które zginęły w tym mordzie w 1940 roku. Pamięć o nich ocalała pomimo ponad pięćdziesięcioletniego nakazu milczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=neWBB22sHFc

      Pewnie zastanawialiście się skąd w ogóle zjawił się u nas Dąb Pamięci. Nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Głównym celem tej inicjatywy było upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21 473 Dębów Pamięci. Każde z drzew upamiętnia jedną zamordowaną osobę i jest swoistym żywym pomnikiem.

https://www.youtube.com/watch?v=P3qEmYQhTkg

PAMIĘTAJMY.

      Ze względu na pandemię nie mogliśmy zapalić światełka pamięci, ale myślę, że po powrocie do szkoły każdy chętny będzie mógł oddać hołd zamordowanym.

      Chętni mogą również z rodzicami pooglądać film Andrzeja Wajdy pt.: „Katyń”. Reżyser jest synem zamordowanego w Katyniu zawodowego wojskowego kapitana piechoty Wojska Polskiego Jakuba Wajdy. Przez wiele lat śmierć ojca była owiana tajemnicą.

 

Pasowanie na czytelnika

 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła."

W. Szymborska

            26 lutego 2020 roku Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści. W poczet czytelników biblioteki przyjętych zostało 14 uczniów. Na tą wyjątkową uroczystość wszyscy bardzo czekali. Honorowym Gościem spotkania była Pani Ewa Niemiec - dyrektor szkoły, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania oraz szanowania książek oraz Pani Lucyna Prajzner -  wychowawczyni zerówki wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy za rok również dołączą do grona czytelników naszej biblioteki.

 

 

 

Podczas pierwszej części uroczystości mali artyści przebrani w piękne stroje postaci z bajek przedstawili inscenizację dotyczącą książek i biblioeki. Wszyscy  zgromadzeni poznali królową książek i wysłuchali jej próśb. Dzieci zapoznały się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki. 

 

 

 

      Po przedstawieniu pierwszoroczniacy mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat znajomościom baśni w quizie specjalnie dla nich przygotowanym.

 

 

      Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i moment pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.

Aktu pasowania dokonała pani dyrektor i pani bibliotekarka. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkową książkę i dyplom pasowania na czytelnika oraz kolorowe zakładki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

To uroczyste spotkanie uczniów kl. I z biblioteką szkolną przygotowała Pani Ewa Kwolek – wychowawczyni kl. I, a także Pani Małgorzata Nykiel - pedagog oraz Pani Kamila Janusz - bibliotekarka.

 


Konkurs Pięknego Czytania

      26 lutego b.r. uczniowie klasy IV wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Szkolną. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych, a także kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

      Przedmiotem interpretacji były wybrane teksty z książki pt.: „Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II”.  

Podczas czytania ocenie podlegały: płynność i bezbłędność, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

      Jury w składzie: Pani Dyrektor Ewa Niemiec, Pani Małgorzata Masłyk, Pani Kamila Janusz, wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce – Zofia Morajko

II miejsce – Kacper Bober

III miejsce – Julia Pazdro

Serdecznie gratulujemy!!!

  


Zimowe wyjazdy rekreacyjno - sportowe

16 grudnia 2019r., tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 44 uczniów ZS w Orzechówce uczestniczyło w wyjeździe do Sanoka na lodowisko „Arena”. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności w jeździe na łyżwach, a atmosferę umilały znane i lubiane przeboje bożonarodzeniowe. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Elżbieta Wolańska, Marta Krupa, Kamila Janusz i Anna Masłyk.

12 lutego 2020r. grupa 20 uczniów wyjechała do Puław Górnych, gdzie w ramach programu „Narty dzieciom” szlifowała technikę jazdy na nartach. Był to wyjazd całodniowy, pogoda dopisała, chociaż była zmienna, jak to bywa w górach – słoneczne chwile przeplatały się z opadami śniegu. Uczniowie nie mogli się nacieszyć tym „białym szaleństwem”, bo jak wiemy, podczas ferii zimowych w tym roku, białego puchu w naszej okolicy nie było  :(   Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali: Elżbieta Wolańska, Krystyna Gołąb i Jacek Wolański.

Mam nadzieję, że niezapomniane wrażenia z obu wyjazdów pozostaną na długo w pamięci uczestników. Zapraszam do obejrzenia galerii

Organizator wyjazdów – Elżbieta Wolańska

... więcej zdjęć >

 

Dzień Babci i Dziadka

 

      Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi,  rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają.

W podzięce za ich wielkie serce, w dniu 6 lutego odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie z okazji ich święta.

      Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali  swoje role bawiąc przy tym widownię.

      To był naprawdę wyjątkowy czas - pełen uśmiechów, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

     Na koniec  wszystkie wnuczęta zaśpiewały ,,Sto lat" i obdarowały swoich bliskich laurkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy.

Dopełnieniem całości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

...więcej zdjęć >

 


Przedstawienie w klasie III

 

„Wśród najsmutniejszych bajek swiata, tych, które wszyscy znamy, jest baśń przy ktorej można płakać, to ta o „dziewczynce z zapałkami”.

 

Inscenizację tej baśni w dniu 3.02.2020 r. przygotowali i przedstawili uczniowie kl. III. Zaprosili kolegów i koleżanki z kl. "0",I,II,IV oraz przedszkolaków wraz ze swoimi wychowawcami: panią L. Praisner, panią E. Kwolek, panią B. Pliś, panią S. Dydek, panią A. Winiarską- Zych, panią K. Gołąb. Gościły rownież: pani dyr. E. Niemiec, pani M. Nykiel, pani K. Janusz i pani D. Gurgacz. W główną postać wcieliła się Marysia, babcią była Zuzia, płomykiem był Gabryś, rodzinkę grali: Mateusz, Rroksana, Martynka i Marcin. Pozoztali: Anitka, Filip, Mikołaj, Nikola to narratorzy.

      Scena przedstawiała opuszczoną ulicę, po której snuła się mała dziewczynka, próbująca sprzedać zapałki, aby za zarobione pieniądze zdobyć coś do jedzenia na święta.

„Coraz ciemniej było wokół,

ona miała łezki w oku,

nóżki sine, ręce blade

bo choć garść zapałek miała

ani jednej nie sprzedała.”

Ogrzewała swoje rączki zapałkami z koszyka. Widziała barwne, lepsze światy: ciepły piec, stół wigilijny, rodzinkę dzielącą się opłatkiem… Okrutnie kończą się te bajki, o ludzkich sercach bez miłości. Nie bądź jak puste pudełko po zapałkach, ale zapałką, która niech dla innych przykładem świeci.

M. Krupa

 


Tropikalna wyspa

      Tradycyjnie jak co roku  w naszej szkole odbyła się  zabawa choinkowa. Po raz kolejny zabawa dla najmłodszych uczniów została zorganizowana przez  Samorządu Uczniowski. W tym roku bawiliśmy się na „Tropikalnej wyspie”. Korytarz na przewiązce został zamieniony na tropiki, dzięki pomocy uczniów klasy VII, VIII i  pani Kamili Janusz.

          Na naszą tropikalną wyspę przybyło wiele ciekawych zwierząt, piratów, marynarzy czy porwanych księżniczek. Podczas zabawy uczestnicy przebrani w barwne stroje tańczyli do znanych tropikalnych  hitów. Wszystkie zabawy prowadzone były przez  uczennice klasy VII i VIII, które również zadbały o tematyczne stroje.

       Oprócz zabawy przy muzyce,  zostały zorganizowane rożne ciekawe konkurencje. Najmłodsi uczniowie musieli sobie poradzić z takimi zadaniami jak: rozpoznanie smaków owoców z zamkniętymi oczami, łowienie rybek z rwącej rzeki,  łapanie kokosów, szukanie złotych dukatów zostawionych na wyspie przez piratów,  uwolnienie spętanych marynarzy.

            Niespodziankę dla uczniów przyszykowała również Rada Rodziców. Uczniowie z każdej klasy otrzymali poczęstunek- pizzę. Była to bardzo pyszna atrakcja : )

           Jak co roku impreza należała do bardzo udanych. Wspólna praca rodziców, starszych uczniów i nauczycieli sprawiła, że to wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

 


III miejsce Jakuba Owoc z Zespołu Szkół w Orzechówce

w Wojewódzkim konkursie fotograficznym

"Zachować dla przyszłości - II wojna światowa w naszej pamięci".

      11 stycznia br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Wojewódzkim konkursie fotograficznym pod hasłem "Zachować dla przyszłości - II wojna światowa w naszej pamięci" zorganizowanym przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

          Konkurs, który miał zachęcać uczestników do poznania historii lokalnej, polegał na przygotowaniu fotografii miejsca, wydarzenia, osoby lub symbolu kojarzącego się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz opisu przesłanego zdjęcia.

          Uczniowie Zespołu Szkól w Orzechówce, pod opieką merytoryczną P. Małgorzaty Glazer wzięli udział w konkursie. Bardzo się cieszę, że Jakub Owoc z klasy VIII zdobył III miejsce. Jak podkreślali organizatorzy poziom prac był bardzo wysoki - tym bardziej sukces Jakuba cieszy.

      Jakub Owoc sfotografował miejsce kaźni Żydów w Jasienicy Rosielnej oraz spisał wspomnienia  prababci Genowefy, która była świadkiem wspomnianych wydarzeń: „Makabryczna rzeź, jaka miała miejsce 11 sierpnia 1942 w pobliskiej miejscowości Jasienica Rosielna wstrząsnęła całą lokalną społecznością. Ten dzień był taki piękny i słoneczny, ciepły, przyjemny wiatr, który nie oznajmił oblicza zbliżającej się śmierci. (...) Ciężarowe samochody podjeżdżały i zabierały Żydów do wstępnej  segregacji. Młodych zabrano do obozu w Krakowie. Starcy i matki z dziećmi na kirkut żydowski, gdzie czekała ich  egzekucja. Wykopano masowy grób 10m długi  na 7m szeroki. Widzieliśmy go z naszego domu. Stali tam, odwróceni twarzą do śmierci, wiedząc że już nic i nikt nie może im pomóc, bez złudzeń, bez protestu. (...)Tego dnia, odgłosy strzałów było słychać bez przerwy. Klęczałam na kolanach patrząc w stronę kirkutu. Ani strach, ani złość, ani pogarda, ani żal, łzy… nic nie jest w stanie wyrazić uczuć, jakie towarzyszyły mi tego dnia...".

      Praca Jakuba znalazła uznanie w oczach jury, a sam autor zdjęć poznał bliżej historię miejsca, które czasem mijał... Jak sam pisze: "Byłem na kirkucie wiele razy, robiłem zdjęcia i delikatnie stąpałem po obrzeżach grobu. Olbrzymi grób otoczony drzewami, jakby straż drzew pilnowała tego miejsca. (...) Jako młody człowiek, stałem tam z przerażeniem i wielką pokorą do tego miejsca".

      Dziękuję serdecznie uczniowi oraz jego Rodzicom za zaangażowanie i włożony trud, związany z przygotowaniem pracy oraz uczestnictwem w gali wręczenia nagród w Rzeszowie.

                                                                                                  Ewa Niemiec

 

„Niebiosa skrzą się gwiazdami,

Jaskrawo księżyc lśni,

Śnieg pada brylantami,

Pod śniegiem ziemia śpi.

Śpi cicho, utrudzona,

W srebrnej spowita mgle,

A z tęsknej ziemi łona

Lud swoje modły śle.”

 

      Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem spędzanym w gronie rodzinnym.

W ostatnich dniach przedświątecznych w szkole przygotowujemy się do tych wyjątkowych dni.

W tym roku odbyły się przedstawienia, spotkania wigilijne i kolędowe oraz przygotowano konkursy świąteczne.

... i jeszcze trochę zdjęć! >

     

      W środę 18.12.2019r. dzieci z zerówki wraz p. wychowawczynią P. Lucyną Prajzner wystąpiły z jasełkami. Piękne teksty i stroje małych aktorów, dekoracja, taniec i śpiew wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

            W czwartek 19.12.br. odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Wcześniej klasa IV pod opieką P. Renaty Szymańskiej-Wnęk wystawiła przedstawienie świąteczne w języku angielskim.

          Przygotowania do przedstawienia rozpoczęły się dwa tygodnie przed planowanym występem. Czasu do przygotowania inscenizacji nie było zbyt wiele. W zapamiętywaniu tekstu na pamięć bardzo pomocna okazała się platforma quizlet.com. Nauczyciel przygotowujący występ wprowadził kwestie wszystkim uczniom na platformę i mogli oni wysłuchiwać poprawnie wypowiedziany tekst w zaciszu swojego domu. Jest to świetne rozwiązanie do takiego typu przedsięwzięć. W ten sposób uczniowie mogą nauczyć się poprawnej wymowy i znaczenia poszczególnych zdań. W przyszłości na pewno platforma zostanie wykorzystana jeszcze w ten sposób.

     

      Piątek 20 grudnia br. był dniem kolędowym. Klasa V, pod opieką Kamili Janusz i Ewy Niemiec, przypomniała tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i naszym regionie. Później cała społeczność szkolna śpiewała kolędy i pastorałki.

 

Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia

Przepełnionych Wiarą, Nadzieją i Miłością

życzą

Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy i uczniowie

Zespołu Szkół w Orzechówce.

 

...więcej zdjęć >

 

Mikołaj w przedszkolu

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
 

      6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ! Pomimo braku śniegu, jak co roku przybył na czas.

      We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki i recytowały wierszyki. Mikołaj obdarował dzieci prezentami, a każde z nich mogło zrobić sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie.

      Na twarzach przedszkolaków malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Mikołaj nie zapomniał też o starszych dzieciach w szkole. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

 

Mikołajkowy wyjazd do  „Muzeum Lizaka” w Jaśle

     

      6 grudnia klasy II, III i IV wybrały się do Jasła na warsztaty robienia lizaków oraz pizzy. Wyruszyliśmy około 9, a na miejscu dojechaliśmy szczęśliwie o 10.

Początek naszej przygody z lizakami rozpoczęliśmy od poznania historii produkcji lizaków. Następnie poznaliśmy rożne rodzaje cukrów i mogliśmy ich spróbować. Dowiedzieliśmy się, który cukier jest najzdrowszy-brzozowy.

      Kolejnym krokiem było poznanie składników lizaka oraz różnych aromatów dodawanych do tego produktu. Mieliśmy okazje powąchać aromat toffi, truskawkowy, i wiele innych. Następnie Pani prowadząca warsztaty pokazała nam, jak kiedyś wyglądały maszyny do wyrobu lizaków i wytłumaczyła jak działały. Na końcu warsztatów czekała  na nas najsłodsza niespodzianka - wyrób własnych lizaków.

      Kolejnym punktem naszej wycieczki były warsztaty robienia własnej pizzy.  Każdy uczestnik musiał własnoręcznie uformować ciasto, a następnie włożyć  wybrane przez siebie produkty.

 

 

 

 

Pan prowadzący wypiekał nasze małe pizze w specjalnym piecu na drewno.  Na samym końcu wszyscy mogli spróbować swoich wypieków.

           Wyjazd na warsztaty wzbogacił nas o sporo umiejętności. To była ogromna frajda, uformować swojego wymarzonego lizaka, a nasze pizze smakowały jak z profesjonalnej pizzerii.

 

Zabawa andrzejkowa

      W tym roku zabawa andrzejkowa dla najmłodszych uczniów została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas starszych przygotowali zabawę taneczną oraz stoiska z wróżbami.

      Uczniowie z klasy VII i VIII stanęli na wysokości zadania i przygotowali się do roli prowadzących jak profesjonaliści. Dziewczynki przygotowały pięknie udekorowane straganiki, gdzie uczniowie klas 0-III i przedszkolaki mieli okazje poznać swoją przyszłość, sprawdzić czy ich życzenia się spełnią  czy kim zostaną w przyszłości...

       Ponadto uczennice klasy VII prowadziły zabawy  w rytm dziecięcych hitów przy których nikt się nie nudził. Cała sala wypełniła się uśmiechniętymi buziami.

   

       Był to dzień pełen radości i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

 

Dzień Pluszowego Misia

      25 listopada to Dzień Pluszowego Misia, więc  wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. Dlatego też każdy przedszkolak zaopatrzony w dużego, małego lub całkiem malutkiego pluszaka, mógł w dniu dzisiejszym  przytulać się do niego do woli, nawet na zajęciach.

      Nasze świętowanie  rozpoczęło się ciepłym przywitaniem dzieci i ich maskotek oraz wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Jestem niedźwiadek” ilustrowanej ruchem. Później w przystępny dla dzieci sposób, zaprezentowana została historia pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych.

      Następnie dzieci prezentowały swoje misie kolegom  z grupy opisując ich wygląd, rozpoznawały misie z różnych bajek, kolorowały znane misie i słuchały czytanych przez nauczyciela książeczek - oczywiście o misiach.  Ale przede wszystkim mocno je przytulały i bawiły się z nimi w rytmie znanych  piosenek.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

      Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

      W naszej szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodziliśmy w ostatni piątek listopada. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali część artystyczną pt. ”Nigdy nie pal”. Przekazali troszkę historii, czyli w jaki sposób tytoń znalazł się w naszym kraju. Zapoznali uczniów naszej szkoły z zagrożeniami jakie niesie palenie tytoniu, jakie choroby są następstwem palenia i ile możemy zaoszczędzić rzucając palenie.

      Na zakończenie była piosenka „Antynikotynowa” wykonana przez czwartaków. Przedstawienie uświetniła ciekawa dekoracja, stroje  i użyte rekwizyty.

 

Najlepiej jest w domu...

      25 listopada uczniowie klasy pierwszej zaprosili przedszkolaków i zerówkę na teatrzyk kukiełkowy pt. „Najlepiej jest w domu”. Pierwszaki samodzielnie przygotowały kukiełki do przedstawienia. Była kurtyna i ciekawe rekwizyty.

           Nie obyło się bez niespodzianek, bo w czasie przedstawienia nieoczekiwanie spadła kurtyna. Dzięki temu widownia poznała tajniki funkcjonowania teatrzyku kukiełkowego oraz aktorów, którzy wygłaszali role i sterowali kukiełkami.

          Bohaterem przedstawienia był Pluszowy Piesek, który przez swoją ciekawość wypadł z okna, wprost na podwórze. Poznał tam „Jaśnie Piękność Koguta – pana podwórka, Kota  - Miau i Świnkę Chrum … Chrum... Piesek pomimo tego, że nie nudził się na podwórku, bardzo chciał wrócić do swojego domu. Gdy już bezpiecznie zasypiał w swoim pokoju, doszedł do wniosku, że „Choć wszędzie dobrze, to najlepiej w domu...”

 


Pamięci bohaterskich lotników

     

      W dniu 21 listopada 2019 roku miała miejsce niecodzienna uroczystość poświęcenia pamiątkowego obelisku z wmurowaną tablicą ku pamięci dwóch pilotów, braci Cwynarów - Stanisława i Michała pochodzących z naszej miejscowości.

     

      Obelisk został wzniesiony w miejscu ich rodzinnego domu, gdzie urodzili się i spędzili lata dziecięce. Monument ten został wzniesiony z inicjatywy i starań obecnych właścicieli i gospodarzy tego miejsca rodziny Stanisława i Barbary Buczek.

Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz tutejszej parafii Karol Gonet. W uroczystości poświęcenia wzięli udział członkowie dalszej rodziny braci Cwynarów, przedstawiciele lokalnej społeczności na czele z sołtysem wsi Adolfem Kuśnierczykiem, przedstawiciele Grona Pedagogicznego naszej szkoły, sąsiedzi i mieszkańcy Orzechówki.

Dzień poświęcenia został wybrany nie przypadkowo, ponieważ dzień 21 listopada bieżącego roku to 122 rocznica urodzin starszego z braci - Stanisława.

      Główny element monumentu stanowi duży niekształtny kamień z piaskowca wydobyty podczas rozbiórki pozostałości drewnianego domu rodzinnego Cwynarów przez obecnych właścicieli (znajdował się on pod jednym z narożników zewnętrznych budynku). Na obelisku widnieje tablica z napisem o następującej treści:

"KU PAMIĘCI PRZODKOM TEJ ORZECHOWSKIEJ ZIEMI, URODZONYM I WYCHOWANYM W TYM MIEJSCU, BRACIOM PUŁKOWNIKOWI PILOTOWI STANISŁAWOWI CWYNAR I PODPUŁKOWNIKOWI PILOTOWI MICHAŁOWI CWYNAR BOHATEROM BITWY O ANGLIĘ, ŻOŁNIERZOM POLSKICH SIŁ POWIETRZNYCH NA OBCZYŹNIE, KTÓRYM NIGDY NIE DANE BYŁO WRÓCIĆ DO OJCZYZNY"

      Bracia Cwynarowie to dwaj wielcy bohaterowie okresu ostatniej wojny, w ich życiorysach znajdziemy wiele bogatych wzorców bohaterskiej postawy, waleczności i umiłowania własnej Ojczyzny zwłaszcza tej małej jaką jest rodzinna Orzechówka. Nie sposób przytaczać w tym miejscu ich bogate życiorysy, warto jednak wspomnieć te najważniejsze fakty.

      Starszy z braci Stanisław urodził się 21 listopada 1897 roku w Orzechówce, lata dziecięce i edukację wczesnoszkolną spędził w rodzinnym siole, w bardzo młodym wieku był żołnierzem Legionów Piłsudskiego, później ukończył Szkołę Orląt w Dęblinie, następnie służył w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu, przeniesiony do Warszawy służył w 1 Pułku Lotniczym jako dowódca eskadry bombowej, podczas kampanii wrześniowej dowodził 215 Dywizjonem Bombowym. Po dostaniu się do Anglii służył w 300 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Mazowieckiej", w 1942 roku został jego dowódcą, do końca wojny służył jako doskonały taktyk szkoląc młodszych pilotów, był wielokrotnie odznaczany za swoją służbę między innymi srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem walecznych i innymi odznaczeniami brytyjskimi, zmarł 9 kwietnia 1982 roku w Anglii, jego prochy spoczywają w rodzinnym grobie na cmentarzu w Jasienicy Rosielnej.

      Młodszy z braci - Michał urodził się 14 listopada 1915 roku w Orzechówce, tu ukończył szkołę powszechną, w 1933 roku ukończył Gimnazjum w Brzozowie i wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy, ukończył także kurs pilotażu zdobywając kwalifikacje pilota. Podczas kampanii wrześniowej już 1 września brał udział w lotach bojowych wykazując się wielkim kunsztem bojowym zestrzeliwując niemiecki Ju 87, 3 września celnie ostrzelał i zniszczył Heinkla 111, po agresji Rosji 17 września na Polskę, przez Rumunię, Bejrut dostał się do Francji, tam został skierowany z innymi podoficerami do koszar lotnictwa w Isteres. Po uderzeniu Niemiec na Francję i jej zajęciu, Michał odleciał na swym Dewoitinie do Algieru, a następnie przez Casablankę i Gibraltar dopłynął do Anglii -  było to 17 lipca 1940 roku. O jego bogatym i bohaterskim szlaku bojowym jako pilota myśliwców, możemy przeczytać w szczegółowej jego biografii, wielokrotnie odznaczany i nagradzany między innymi Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i innymi odznaczeniami, za ilość zestrzeleń nieprzyjaciela uzyskał honorowy tytuł asa myśliwskiego, do końca służył w Polskich Siłach Powietrznych w Anglii aż do ich rozformowania. Zmarł w Dumfries 26 maja 2008 roku i tam został pochowany.

      Upamiętnienie miejsca z którego pochodzą tak wielcy patrioci niech będzie lekcją historii dla przyszłych pokoleń.

Jakub Buczek

Zapraszamy do galerii fotografii.

 

Sukces Dawida Jajko w IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej.

 

      Uczeń Zespołu Szkół w Orzechówce - Dawid Jajko wziął udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”.

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele: upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Passionart i Fundacja Armii Krajowej w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Festiwal składał się z dwóch etapów: przesłuchań wojewódzkich, które odbyły się 15 października 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie oraz  trzydniowych eliminacji na szczeblu ogólnopolskim w Krakowie. Wykonawcy z całej Polski oraz Wilna i Koszyc, rywalizowali  w kilku kategoriach.

Dawid zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego, podczas którego zdobył :

- MAŁE GRAND PRIX  - zaproszenie do udziału, jako solista, w Koncercie Galowym w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Koncert odbędzie się  23.02.2020 r. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

- II miejsce w  Kategorii: Soliści- Młodzież 14-18 lat.

 

Cieszymy się, że nasz uczeń osiągnął tak ogromny sukces. Gratulujemy i życzymy mu wytrwałości w dalszym rozwijaniu swoich talentów i pasji muzycznych. Jesteśmy pewni, że Dawid swoim pięknym głosem i grą na pianinie zachwyci jeszcze niejedno jury.

Rodzicom Dawida  Państwu Bernardzie i Adamowi Jajko dziękujemy za współpracę, wszelką pomoc, okazałe wsparcie i duże zaangażowanie w rozwój talentu syna. 

Więcej informacji:

https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/76885,IV-Ogolnopolski-Festiwal-Piosenki-Niezlomnej-i-Niepodleglej-im-Henryka-Rasiewicz.html

https://piosenkaniezlomna.pl/edycja-2019 

Małgorzata Glazer

Małgorzata Masłyk

 

Miołajkowe Debiuty - eliminacje szkolne

      Bohaterami tego wydarzenia w dniu 20 listopada, w szkole, były utalentowane wokalnie dzieci z przedszkola, kl. „0” i klas 1-3. Świetnie przygotowane przez swoje panie oraz rodziców, uczestniczyły w szkolnych eliminacjach do XXIV Konkursu Piosenki Polskiej pt. „Mikołajkowe Debiuty”. Wszystkich zgłoszonych i występujących było aż 14. Byli to: Jowita Masłyk, Emilka Buczkowicz, Wiktor Wojnar, Michalina Milo, Zuzanna Szmyd, Katarzyna Płonka, Jakub Janiszkiewicz, Klaudia Śnieżek, Maja Sztander, Bartłomiej Owoc, Martyna Błaż, Nikola Kwolek, Zuzanna Śnieżek, Maria Data.

 

 

 

 

 

 

 

 

      Zaprezentowali się pięknie, niektórzy to nawet z wrodzo-nym wdziękiem scenicznym.

       Ale komisja konkursowa mogła wybrać z naszej szkoły sześć osób: Emilka Buczkowicz - czterolatka, Wiktor Wojnar - pięciolatek, Zuzanna Szmyd kl. „0”, Klaudia Śnieżek kl. 1, Bartłomiej Owoc kl.2, Maria Data kl. 3.

Będą oni reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym w dniu 26 listopada. Bardzo im gratulujemy i będziemy mocno trzymać „kciuki”.

                                          Marta Krupa

 

Uczczenie 101. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

„Pociąg do wolności”

      W przeddzień obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w godzinach przedpołudniowych w piątek 8. listopada br., do Zespołu Szkół w Orzechówce zawitał niezwykły pociąg: „Pociąg do wolności”, który zabrał całą społeczność szkolną zebraną w sali gimnastycznej w podróż przez stacje, jakie nasza Ojczyzna przebyć musiała, walcząc o odzyskanie swojej suwerenności.

Droga ta wiodła przez stacje kolejowe: I. Niewola; II. Powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe; III. Pierwsza wojna światowa oraz IV. Wolność, a przewodnikami byli kolejarze oprowadzający po stacjach historii. Podróżni zasłuchani w te opowieści, byli także narratorami i recytatorami pięknych wierszy o Polsce, jej smutnej historii i niezłomnym narodzie. Nie mogło podczas tego przedstawienia zabraknąć śpiewu pieśni patriotycznych – na czele z najważniejszą, z „Mazurkiem Dąbrowskiego”, który został odśpiewany pod koniec akademii przez wszystkich uczestników, włączając się tym samym po raz kolejny w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.

Tę nietuzinkową akademię przygotowała pani Bogusława Żak wraz z uczniami klasy VII. Ważnym elementem inscenizacji, nadającej jej charakter dworca kolejowego i wprowadzającym nastrój podróży, była wspaniała dekoracja: lokomotywa z trzema wagonami, wykonana przez pana Zbigniewa Kwolka i panią Kamilę Janusz oraz rekwizyty i stroje aktorów ucharakteryzowanych na kolejarzy i podróżnych sprzed ponad stu lat. Całości dopełniła prezentacja multimedialna przedstawiająca wielkich bojowników o wolność Polski i ważne daty w naszej drodze po wolność.

„My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie miłość.” – to słowa, które padają pod koniec przedstawienia i są doskonałym podsumowaniem całej uroczystości oraz szkolnych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ewa Gurgacz

 

Dzień Postaci z Bajek

      7 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Postaci z Bajek.  Wszystkie dzieci przebrały się za ulubioną postać z dowolnej bajki.

      W tym dniu podczas zajęć wykonywaliśmy zadania związane z bajkami, rozwiązywaliśmy zagadki, układaliśmy puzzle, rozpoznawaliśmy postacie, rekwizyty i tytuły bajek, z których pochodzą.  Kolorowaliśmy też wybranych bohaterów ze znanych nam opowieści.

      Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na temat ,,Moja ulubiona bajka", w którym uczestniczyły chętne dzieci. Było wesoło, bajkowo i kolorowo. Dzień ten dostarczył nam wielu pozytywnych emocji.

 

I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Maska niejedną kryje tajemnice”

      Uczeń klasy IV Zespołu Szkół w Orzechówce Tymon Sztander 5 listopada w Międzynarodowym Dniu Baśni Polskich odebrał nagrodę przyznaną za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Maska - niejedną kryje tajemnicę” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty - panią Małgorzatę Rauch i Burmistrza Ropczyc - pana Bolesława Bujaka.

Tymonowi towarzyszyli Rodzice, pani Ewa Niemiec - dyrektor ZS w Orzechówce oraz pani Kamila Janusz – nauczycielka plastyki.

      Była to czwarta edycja konkursu, do której zgłosiło się 663 szkół podstawowych i przedszkoli. Z 16 województw nadesłano ok. 2000 prac, które zachwycały swoją oryginalnością, pomysłowością, starannością wykonania i różnorodnością wykorzystanych technik plastycznych.

      Celem konkursu była: popularyzacja literatury dziecięcej, propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży, doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi, rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych, zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu.

      Spotkaniu laureatów towarzyszyła bardzo radosna atmosfera, bajkowa sceneria i piękna wystawa prac. Uczniowie z kółka teatralnego Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie przygotowali inscenizację baśni Pomorza, która bardzo przypadła do gustu wszystkim zgromadzonym.

Na zakończenie zwycięzcy zostali jeszcze raz nagrodzeni gromkimi brawami.

Szkoła w Niedźwiadzie wykorzysta maski na balu karnawałowym w styczniu. Ach, co to będzie za bal! Życzymy udanej zabawy i dziękujemy jeszcze raz za miłe przyjęcie.

K.J.

 

"Pani Jesień"

 

      Mimo, że opadają już liście, jesienią wcale nie musi być smutno. Chociaż za oknem zimno, wietrznie i mokro, to u  5-latków kolorowo i radośnie, a to za sprawą przedstawienia o Pani Jesieni, które  odbyło  się  w ostatnim dniu października.

Idzie, idzie pani Jesień, różne dary w koszu niesie.
Ma tam liście, piękne, nowe, bardzo barwne, kolorowe.
I kasztany i żołędzie, rozsypuje wszędzie, wszędzie...

      Tym wierszem mali aktorzy powitali swoich gości. Dzieci wcieliły się  w jesienne postacie udekorowane kolorowymi liśćmi, były też jeże, wiewiórki, misie i najważniejsza - Pani Jesień. Wszyscy śpiewali jesienne piosenki, recytowali wiersze i tańczyli przybliżając swym młodszym kolegom tematykę jesieni, darów tej pory roku oraz  przygotowań zwierząt do zimy.

      Te artystyczne działania sprawiły wszystkim dużo  radości. Przedszkolaki bawiły się wspólnie, tańczyły niczym listki na wietrze prowadzone w korowodzie przez panującą obecnie Jesień i pozostałych uczestników przedstawienia.

 

Las jesienią

 

      17 października dzieci z grupy 5-latków i uczniowie z klasy trzeciej pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Brzozów. Celem wyjazdu było  zgłębienie tajników lasu.

      Przybliżyła nam je pani Urszula Barć, która w ciekawy sposób opowiadała  dzieciom o lesie i jego mieszkańcach. Podczas przechadzki ścieżką dydaktyczną pani leśnik opowiadała nam o różnych gatunkach drzew, sposobie dokarmiania zwierząt zimą i bardzo wiele innych ciekawostek  z ,, leśnego świata".  Dzieci uważnie słuchały i  bacznie obserwowały otaczającą ich przyrodę.

Spacerując po dywanie z liści szukały darów lasu:  żołędzi, nasionek, grzybków.  Niestety w tym roku nie było urodzaju na nasiona i owoce drzew, więc zbiory nie były imponujące.

Ale za to widzieliśmy paśnik dla zwierząt, pasiekę, dziuplę w starej wierzbie, która była schronieniem dla najmniejszych mieszkańców ,,zielonego domu".  Spotkaliśmy też po drodze grzybiarzy, którzy pokazali nam swoje okazy.  Dzieciaki mogły zaobserwować to, o czym uczyły się w ostatnim  tygodniu  na zajęciach. Na koniec pani Ula podarowała dzieciom książeczki i malowanki o tematyce przyrodniczej. Wycieczka była bardzo udana!

 

Patriotyczna uroczystość

 

      18 października 2019r. w Zespole Szkół w Orzechówce  odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą odznaczenie Szkoły Honorową Nagrodą „Świadek Historii” przez Instytut Pamięci Narodowej w 2018 roku.

 

 

 

      Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał Poseł Adam Śnieżek,...

 

 

...a poświęcenia Ks. Karol Gonet – proboszcz w Orzechówce.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali gawędy Harcmistrza Krzysztofa Jakubca z Łodzi - pedagoga i gawędziarza, popularyzatora wiedzy o historii harcerstwa, Szarych Szeregach i ich bohaterach, instruktor ZHP,  który pełnił m.in funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Chorągwi Łódzkiej ZHP, wiceprezesa Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Harcmistrz K. Jakubiec został odznaczony Nagrodą  „Świadek Historii” w 2013r.

Na zakończenie młodzież szkolna przygotowała koncert pieśni patriotycznych.

 

Tablica pamiątkowa będzie przypominać o dokonaniach przeszłych pokoleń oraz zobowiązywać do działania przyszłe pokolenia naszej małej ojczyzny.

 

Nagroda Świadek Historii jest pięknym podsumowaniem pracy kolejnych kierowników, dyrektorów, nauczycieli i pracowników Szkoły w Orzechówce. 

Jesteśmy dumni, że Zespół Szkół w Orzechówce został uhonorowany Nagrodą „Świadek Historii”.

 

Jesienne spotkanie poetyckie

     

      25 października 2019 r. w kl. III odbyło się jesienne spotkanie poetyckie. Uczniowie poznawali wiersze o tematyce związanej z jesienią i tak ich  zachwyciły, że postanowili sami spróbować swoich sił w tworzeniu. I tak powstały rożne wiersze: „ Park jesienią”, „Kropelka”, „Kto to?”, „Obłoczek”, „Dwa listeczki”, „Las”, „Wróbelek”…

Oto jeden z wierszy autorstwa Filipa Szuby i Martynki Błaż

 

 „Obłoczek

Płynął nad polem obłoczek mały.

Patrzył na drzewa jak czerwieniały.

Zazdrościł im niebywale,

Bo chciał mieć takie korale.

Wtedy drzewo podsłuchało

I obłoczkowi listki dało.

Inscenizację wierszy z powstałego zbiorku pt. „Listki” uczniowie kl. III przedstawili przedszkolakom. Spotkanie to zaszczyciły panie wychowawczynie  Krystyna Gołąb i Anna Winiarska - Zych oraz pani dyrektor Ewa Niemiec. Reżyserem inscenizacji była Nikola Kwolek a dekoracje i stroje dzieci przygotowały samodzielnie.

Marta Krupa


Konkurs "haiku Sprzątania Świata"

 

Uczeń klasy III naszej szkoły Mikołaj Gerlach został laureatem konkursu literackiego na „haiku Sprzątanie Świata 2019” organizowanym przez Stowarzyszenie EKOSKOP w Rzeszowie pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Mikołaj miał napisać miniaturę poetycką (rymowankę) o akcji sprzątania świata i dbania o środowisko przyrodnicze. Wraz z nim uczestniczyło w konkursie jeszcze pięć osób: Mateusz Babirecki, Filip Szuba, Martyna Błaż, Roksana Pecka i Marcin Płonka. Gala Laureatów konkursu odbyła się 4 października w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wyróżnione prace opublikowane zostały w elektronicznym zbiorku „Ekologicznych haiku Sprzątania Świata”. Gratulujemy Mikołajowi!

   Koleżanki, koledzy z klasy i wychowawca.


Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Patronów Szkoły

 

      10  października br. w szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz Dzień Patronów Szkoły, połączony z  pasowaniem na uczniów klasy I  Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi w Orzechówce.

      Uczniowie klasy V oraz VII i Samorząd Uczniowski przygotowali część artystyczną związaną z Dniem Edukacji Narodowej oraz scenkę o naszych Patronach, natomiast najmłodsi zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie.

 

 

 

      Najważniejszą częścią uroczystości było uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar szkoły, które złożyli w obecności Rodziców, Grona Pedagogicznego oraz starszych uczniów.

 

Więcej zdjęć >>

 


Narodowe Czytanie w naszej szkole

 

      Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie literatury narodowej. Została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. W tym roku wybrano „Osiem nowel na ósme narodowe czytanie”. Jak pisał Andrzej Duda – Prezydent – „To wybór tekstów, których, wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. ”

Zespól Szkół w Orzechówce po raz pierwszy wziął udział w akcji.  11 września br. przedstawiciele uczniów z dyrektorem i nauczycielami  czytali nowelę H. Sienkiewicza pt. „Sachem” w Miejskiej Bibliotece w Brzozowie. Natomiast 26 września br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół można było wysłuchać „Katarynki” B. Prusa.

 

      Na Narodowe Czytanie do szkoły przybyli goście: Urszula Brzuszek – Wójt Gminy Jasienica Rosielna, Krystyna Rymarz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Brzozowie wraz z panią Wioletta Rachwał, Jolanta Szuba – pracownik Publicznej Biblioteki w Orzechówce.

      Czytanie rozpoczęła dyrektor szkoły Ewa Niemiec, później dyrektor brzozowskiej biblioteki – Krystyna Rymarz oraz uczniowie: Wiktor Szewczyk, Wiktoria Morajko, Zofia Morajko, Dominika Remiec, Nikola Chrobak, Gabriela Leśniak, Aleksandra Śnieżek, Justyna Kielar, Filip Drożdżal, Szymon Boroń, Dawid Jajko, Kamil Lipiński, Karol Masłyk, Michał Śmigiel, Bartosz Mrozek.

Czytany tekst wzbogacony był scenami teatralnymi, nawiązującymi do opisywanych wydarzeń. Przed publicznością wystąpili: Jakub Buczek – pan Tomasz, Amelia Szmyd – niewidoma dziewczynka, Klaudia Fiejdasz – jej mama, Kacper Babirecki – kataryniarz, Kacper Cwynar – stróż.

Na zakończenie wszyscy występujący otrzymali „Katarynkę” B. Prusa z pamiątkową pieczęcią, którą szkoła otrzymała od organizatorów Narodowego Czytania.

Dziękuję serdecznie za przygotowanie spotkania w szkole paniom Małgorzacie Masłyk i Kamili Janusz. Serdeczne podziękowania kieruję do pani dyrektor Biblioteki Miejskiej w Brzozowie za współpracę oraz za obecność i włączenie się do czytania w naszej szkole.

Ewa Niemiec

 

Wspomnienie września 1939 roku w Zespole Szkół w Orzechówce

      W tym roku obchodzimy 80.rocznicę wybuchu II wojny światowej i z tej okazji ogłoszono ogólnopolski program „Przerwany Marsz”, który jest próbą wyjątkowego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny, których dzieciństwo i lata szkolne przypadły na czas wojny. Zespół Szkół w Orzechówce – odznaczony w roku 2018 Honorową Nagrodą IPN „Świadek Historii” – włączył się w realizację programu.

      Na inaugurację roku szkolnego 2019/2020 zaproszono mieszkańców Orzechówki, którzy 1 września 1939 roku mieli iść do szkoły. Natomiast na 19 września br. do szkoły zaproszono wszystkich, których urodzili się przed zakończeniem wojny lub o tych wydarzeniach słyszeli z opowieści rodziców. Uroczystość swą obecnością uświetnili: Urszula Brzuszek – wójt gminy Jasienica Rosielna, Stanisław Pająk – przewodniczący Rady Gminy Jasienica Rosielna wraz z radnymi, Adolf  Kuśnierczyk – sołtys wsi Orzechówka.

      Spotkanie gości oraz całej społeczności szkolnej rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Kolejnym punktem była refleksyjna część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod opieką pań: Małgorzaty Glazer i Małgorzaty Masłyk. Zebrani wysłuchali wzruszających piosenek, przeplatanych wierszami i faktami historycznymi, które przypominały wydarzenia z września 1939roku

To spotkanie zapadnie na długo w pamięci wszystkich zebranych. Szczególne słowa uznania płynęły od zaproszonych gości, którzy później spotkali się z uczniami. Był to czas na wspomnienie i refleksje, których młodzież słuchała w skupieniu.

Spotkanie było swoistym podziękowaniem, że możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. Było też przypomnieniem dla uczniów, że kiedyś wielu musiało oddać życie, byśmy dziś mogli żyć w wolności.

Ewa Niemiec 

 

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie

W 2012r. Prezydent RP zainicjował ogólnopolską akcję publicznego czytania największych dzieł literackich. Pierwszym była lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w blisko 3000 miejscach na całym świecie. Do tegorocznego, już ósmego Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała osiem nowel. To wybór tekstów, których, wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, dbałość o język ojczysty, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, zachęcanie do czytania książek i wspólnego spędzania czasu.

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Nawiązaliśmy współpracę z Miejską Biblioteką w Brzozowie i 11 września bieżącego roku reprezentanci naszej szkoły czytali „Sachem” H. Sinkiewicza w brzozowskiej czytelni przy zaproszonej publiczności. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Biblioteki Krystyna Rymarz, powitała wszystkich zgromadzonych, przybliżyła ideę programu pod honorowym patronatem Pana Prezydenta RP, zacytowała część listu wystosowanego na tegoroczne obchody oraz zaprosiła do wspólnego czytania.

      Wszyscy zgromadzeni z wielką uwagą wsłuchali się w interpretację uczniów kl. IV – VII z ZS w Orzechówce w składzie: Nikola Chrobak (kl.IV), Karol Masłyk (kl. V), Wiktoria Morajko (kl. VI), Amelia Szmyd (kl. VI), Justyna Kielar (kl. VII),  Aleksandra Śnieżek (kl. VI), którzy z pasją, wyćwiczoną dykcją i osobistym zaangażowaniem odczytali nowelę autorstwa Henryka Sienkiewicza pt.: „Sachem”. Czytanie zainaugurowała Dyrektor ZS w Orzechówce Pani Ewa Niemiec, włączyła się w nie również polonistka Pani Małgorzata Masłyk, która przygotowała uczniów.

      Do uszu i serc słuchaczy popłynęły również słowa noweli pt.: „Katarynka” Bolesława Prusa oraz „ Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, które zostały przeczytane przez Panią Dyrektor Biblioteki Miejskiej oraz przez Panią bibliotekarkę Agnieszkę Dydek.

Czytający zostali nagrodzeni gromkimi brawami za swoją interpretację czytanego tekstu, a także słodkim poczęstunkiem.

Bibliotece Miejskiej w Brzozowie bardzo dziękujemy za zaproszenie, było nam ogromnie miło wziąć udział w takim czytelniczym przedsięwzięciu.

      Mam nadzieję,  że włączając się w tego rodzaju akcję dodatkowo będziemy popularyzować czytelnictwo i zachęcać młodzież do poszukiwań literackich i uwrażliwiać na piękno słowa.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych na Narodowe Czytanie organizowanego przez nasza szkołę 26 września br., które odbędzie się na sali gimnastycznej o godz.: 9.30. Wspólnie spotkajmy  się z bohaterami noweli pt.: „Katarynka” Bolesława Prusa. 

Kamila Janusz

 

Spotkanie z misjonarzem

      W ubiegły piątek 13.09 gościliśmy w naszej szkole misjonarza o. Zdzisława Olejko.  Jest to nasz rodak pochodzący z Przysietnicy . Ojciec  Zdzisław po wstąpieniu do zakonu  salezjanów   w wieku 25 lat wyjechał na misje gdzie pracuje do teraz, ale jak tylko może stara się odwiedzać swoją rodzinną miejscowość. Podczas tych wizyt stara się przybliżyć problemy pracy misyjnej.

    

Misjonarz  na spotkaniu  się z uczniami naszej szkoły opowiadał o życiu w Kibali, o ludziach, którzy tam mieszkają , o dzieciach, szkole i obowiązkach ich rówieśników i o tym czym się zajmują . Ojciec przywiózł ze sobą tradycyjny strój mieszkańców, oraz różne przedmioty wykonane przez dzieci tam mieszkające.   Uczniowie mieli okazje poznać  kilka słów w języku afrykańskim.

     

 

 

 

Bardzo dziękujemy za możliwość poznania „kawałeczka” misyjnego świata, tak bardzo nam odległego i obiecujemy pamiętać w modlitwie o ojcu Zdzisławie.

 

Podsumowanie zbiórki makulatury

      Pod koniec czerwca 2019r została przeprowadzona zbiórka makulatury przez członków szkolnego koła wolontariatu, której dochód  został  przekazany  na misje, a konkretnie na budowę  studni  głębinowych w Afryce  dla misjonarza o. Zdzisława Olejko pracującego w Afryce w  Kibali.

Udało nam się zebrać 2 tysiące kilogramów.

Dziękujemy rodzicom za pomoc swoim dzieciom w segregowaniu , gromadzeniu i przynoszeniu do szkoły  makulatury w powiązanych i opisanych paczkach .

 

 

 

 

Wszystkim uczniom, rodzicom  i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję  DZIĘKUJEMY!

 

Udział w powiatowo-gminnych obchodach 80.tej rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

We wtorek 3 września 2019r. w Brzozowie miały miejsce powiatowo-gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów z Samorządu Szkolnego oraz Poczet Sztandarowy wraz z dyrektorem szkoły – Ewą Niemiec oraz opiekunem Pocztu Sztandarowego P. Małgorzatą Glazer.

      Udział w tej patriotycznej uroczystości był niezapomnianą lekcją historii. Przemarsz ulicami miasta, Msza Św. w brzozowskiej Bazylice Mniejszej oraz wysłuchanie homilii Ks. Proboszcza Franciszka Gocha, salwa honorowa na pewno pozostaną w pamięci. Delegacja była także świadkiem apelu poległych, składania kwiatów i modlitwy przy  pomniku "Tym, którzy życie Polsce oddali".

Poczet Sztandarowy w składzie: Jakub Buczek, Klaudia Fiejdasz, Kinga Kielar, Kacper Mrozek, Monika Mermon, Gabriela Wilusz, Karol Płonka oraz Samorząd Szkolny w składzie: Jakub Owoc, Filip Drożdżal, Aleksandra Śnieżek w imieniu całej społeczności Zespołu Szkól w Orzechówce swa obecnością podziękowało i oddało hołd tym którzy oddali życie za to, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się wolnością.

      Takie uroczystości powinny być także przestrogą przed tym, co niesie ze sobą wojna i nienawiść.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20.

      2 września 2019 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

W tym roku 1 września obchodziliśmy 80.rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz…”. Jej celem jest uczczenie pamięci Polskich Dzieci Wojny. 2 września 2019roku  młode pokolenie Polaków wraz z babciami, dziadkami, którzy pamiętają tamte czasy lub urodzili się w okresie wojny wspólnie rozpoczynają nowy rok szkolny. Przekroczenie progów klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny ma dokończyć ich przerwaną edukację przed osiemdziesięciu laty.

      Akcja „Przerwany marsz…” jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polaków, którym odebrano dzieciństwo. Nasza szkoła pragnie zaprosić wszystkich przedstawicieli Pokolenia Wojny na akademię upamiętniającą wybuch II wojny i agresję ZSRR 17 września 1939roku, która odbędzie się 19 września 2019 roku o godz. 10.30.

W nowym roku szkolnym życzę wszystkim - nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom, uczniom i przyjaciołom naszej Szkoły -  aby ten czas był okresem pomyślnej współpracy, wzajemnej życzliwości oraz licznych sukcesów we wszystkich działaniach.

      Uczniom życzę sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oby osiąganie celów dawało wiele radości, było inspirujące, a także przynosiło jak najlepsze wyniki.

Ewa Niemiec