Dokumenty

Historia Nauczyciele Uczniowie Wydarzenia Złota Księga Inne
 

Zespół Szkół
 
Orzechówka 5
36 - 220 Jasienica Ros

tel/fax (013)4306189
e-mail

 

„W czyje sumienie

wpisano te groby

czyje usta

zakneblowano milczeniem

czyją pamięć

zalano wapnem

 

mordercy w słońcu

niewinni

 

nam zostało

tylko epitafium”

(„Katyń”  Jan Górec-Rosiński)

 

Zbrodnia katyńska – zagłada polskich elit

8 kwietnia 2019r. roku uczniowie naszej szkoły refleksyjnym montażem słowno-muzycznym uczcili pamięć zamordowanych Polaków w Katyniu wiosną 1940 roku. Jak co roku apel połączono z upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 IV 2010r.

      Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

 

 

Prawda katyńska została odkryta po latach. Naszym obowiązkiem jest pamiętać!

 

BAŚNIOWA KRAINA PANA ANDERSENA

     

      5 kwietnia b.r. uczniowie klasy IV wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Szkolną. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych, a także kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

      Przedmiotem interpretacji były baśnie H.CH. Andersena: Stokrotka, Krzesiwo, Dziewczynka z zapałkami, Dzikie Łabędzie.

Podczas czytania ocenie podlegały: płynność i bezbłędność, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

Jury w składzie: Pani Dyrektor Ewa Niemiec, Pani Małgorzata Masłyk, Pani Kamila Pilawska, Pani Renata Szymańska- Wnęk wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce - Olga Kielar

II miejsce - Karol Masłyk

III miejsce - Jakub Janus

      Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, natomiast zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

 


VIII Regionalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

 

      23 marca w Szkole Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej odbył się konkurs piosenki, w którym uczestnicy musieli zaprezentować jeden utwór w języku obcym. Do konkursu przygotowały się cztery osoby z naszej szkoły: Gabriela Glazer, Olga Wojtowicz, Jakub Owoc i Dawid Jajko.

Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje utwory na bardzo wysokim poziomie. Wyróżnić się wykonaniem było naprawdę trudnym zadaniem. Ale udało się!

Uczeń klasy VII – Dawid Jajko – zachwycił jury  i zdobył II miejsce . Gratulujemy! Życzymy kolejnych sukcesów!

 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła."

W. Szymborska

 

  18 marca 2019 roku Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści. W poczet czytelników biblioteki przyjętych zostało 13 uczniów. Na tą wyjątkową uroczystość wszyscy bardzo czekali. Honorowym Gościem spotkania była Pani Ewa Niemiec, dyrektor szkoły, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania oraz szanowania książek, a także Pani Małgorzata Nykiel, pedagog oraz Pani Lucyna Prajzner, wychowawczyni zerówki wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy za rok również dołączą do grona czytelników naszej biblioteki.

Podczas pierwszej części uroczystości mali artyści przedstawili krótką inscenizację urozmaiconą tańcem i piosenką. Wszyscy poznali królową książek i wysłuchali jej próśb. Dzieci zapoznały się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki.

Po przedstawieniu pierwszoroczniacy mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat szacunku względem książek i znajomościom baśni w quizie specjalnie dla nich przygotowanym.

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i moment pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.

 

 

      Aktu pasowania dokonała pani dyrektor i pani bibliotekarka. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkową książkę i dyplom pasowania na czytelnika oraz długopisy do zapisywania tytułów przeczytanych książek.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

To uroczyste spotkanie uczniów kl. I z biblioteką szkolną przygotowała Pani Beata Pliś, wychowawczyni i Pani Kamila Pilawska, bibliotekarka.

 

Konkurs matematyczny SOWA

 

      7 marca 2019r. uczennica naszej szkoły Justyna Kielar wzięła udział w III Powiatowym Konkursie Matematycznym „SOWA”, którego organizatorem była szkoła Podstawowa Nr 1 w Brzozowie.

Do konkursu zgłoszono łącznie 26 uczniów klas VI z blisko dwudziestu placówek oświatowych naszego powiatu.

Poziom konkursu był bardzo wysoki i tym bardziej ucieszyła nas wiadomość, że to właśnie Justyna okazała się być najlepsza spośród wszystkich uczestników zmagań. Na uwagę zasługuje z pewnością fakt iż Justyna rozwiązała zadania konkursowe bezbłędnie zdobywając maksymalną  liczbę punktów.

Zmagania matematyczne uczniów były okazją do integracji środowisk szkolnych, a jednocześnie sposobnością do sprawdzenia swoich umiejętności w konfrontacji z uczniami z innych szkół.

Justynie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Mariusz Masłyk

 


Sukces ucznia Szkoły Podstawowej w Orzechówce w XI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Rzeszowie.

 

      W dniu 1 marca 2019 roku, Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej w Orzechówce, Dawid Jajko, wziął udział w XI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Rzeszowie.

          Organizatorem tego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 28 w Rzeszowie, która już od kilkunastu lat czci w ten piękny sposób rocznicę śmierci swojego patrona- pułkownika Łukasza Cieplińskiego.

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

          Do Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, który od kilku lat jest miejscem tych muzycznych spotkań, zjechali się młodzi artyści z całego województwa podkarpackiego, by wyśpiewać pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny.

          Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy to eliminacje, podczas których jury wyłania laureatów, na podstawie nadesłanych nagrań. Do tego etapu konkursu Dawid przygotował i nagrał dwie pieśni: „Cisza. Modlitwa katyńska” oraz „Matka Boska Częstochowska”. Drugi etap to uroczysty finał, który odbywa się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Tam laureaci prezentują się już na żywo.

          Dawid Jajko wyśpiewał I miejsce w tym festiwalu, a swoją interpretacją i wykonaniem utworu „Cisza. Modlitwa katyńska” zachwycił jury i wszystkich zgromadzonych widzów. Na scenie zaprezentował się jak profesjonalista, a swoim śpiewem dostarczył wielu wrażeń i wzruszeń. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a występy oceniało profesjonalne jury.

      Wszyscy ogromnie cieszymy się sukcesem naszego młodego artysty, tym bardziej, że w bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Orzechówce została uhonorowana nagrodą „Świadek Historii”, a taki tytuł zobowiązuje. W dalszym ciągu staramy się kształtować u naszych uczniów postawy patriotyczno – obywatelskie oraz uczyć miłości do Ojczyzny i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność Polski.

           Serdecznie dziękujemy Rodzicom Dawida, Państwu Bernardzie i Adamowi Jajko za współpracę oraz pomoc i życzliwość w sprawach dotyczących przygotowań i udziału w konkursie.

Dawidowi gratulujemy i życzymy kolejnych równie znaczących sukcesów.

Małgorzata Masłyk

 


Zimowe szaleństwa !

W styczniu 2019r. dzieci i młodzież ZS w Orzechówce wzięła udział w dwóch wycieczkach  o charakterze rekreacyjno – sportowym. Najpierw był wyjazd do Sanoka na lodowisko „Arena”, gdzie 47 uczniów doskonaliło swoje umiejętności w jeździe na łyżwach.

Opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: Elżbieta Wolańska, Krystyna Gołąb, Anna Masłyk i Roman Krupa.

Dwa tygodnie później również  liczna grupa 26 uczniów, wyjechała do Puław Górnych, gdzie w ramach programu „Narty dzieciom” szlifowała technikę jazdy na nartach. Był to wyjazd całodniowy, dlatego ważną rolę odegrała tutaj pogoda, która nie żałowała nam słońca a warunki na stoku były po prostu idealne, bo naturalnego śniegu było pod dostatkiem.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali: Elżbieta Wolańska, Krystyna Gołąb i Małgorzata Nykiel.

 

Mam nadzieję, że niezapomniane wrażenia z obu wyjazdów pozostaną na długo w pamięci uczestników, a żeby je trochę odświeżyć i zachęcić pozostałych uczniów zapraszam do obejrzenia galerii.   

Organizator wyjazdów – Elżbieta Wolańska

 

Dzień Babci i Dziadka

 

”To, czego dzieci potrzebują

w obfitości dostarczają dziadkowie.

Dają bezwarunkową miłość,

dobroć, cierpliwość, poczucie humoru,

komfort, lekcje życia.”

 

      Tradycyjnie najmłodsze dzieci i uczniowie zaprosili swoje kochane Babci i Dziadków do Sali Domu Ludowego w Orzechówce na wspólne świętowanie. Wspólnie z nami była Pani Urszula Brzuszek – Wójt gminy Jasienica Rosielna.

 

 

 

Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.

W przygotowanych programach artystycznych wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób.

 

 

 

 

 

 

 

Mali artyści z przejęciem wcielali się w role, w recytacje i śpiew wkładali całe serce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane samodzielnie upominki.

To były naprawdę wyjątkowy czas, pełen radości i wzruszeń.

 

      Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy za przygotowany poczęstunek, dekorację sali oraz pomoc w gromadzeniu strojów dla młodych artystów.

 


Bale , bale w karnawale!!!

      Tradycyjnie jak co roku,  tuż przez feriami zimowymi, odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Po raz kolejny zabawę dla najsłodszych uczniów została zorganizowana przez uczniów należący do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku bawiliśmy się  na „Zamku królewskim”.

 

 

 

 

 

 

       Korytarz na przewiązce zamieniła się  w salę balową dzięki pomocy uczniów klasy VI i  pani Kamili Pilawskiej. W centralnym miejscu stanęły dwa królewskie krzesła, na których zostały położone dwie korony- wyróżnienie dla króla i królowej balu.

 

Podczas zabawy uczestnicy tańczyli do znanych dziecięcych hitów. Uczennice klasy VI i VII  przebrane w królewskie stroje prowadziły zabawę taneczną.

Oprócz zabawy przy muzyce, w czasie balu zostały zorganizowane rożne ciekawe konkurencje. Najmłodsi uczniowie musieli sobie poradzić z takimi zadaniami jak: taniec na gazecie, taniec z balonami, zjedzenie pączka na czas.

          Niespodziankę dla uczniów przyszykowała również Rada Rodziców. Uczniowie z każdej klasy otrzymali na poczęstunek pizzę. Był to bardzo pyszny poczęstunek : )

           Jak co roku imprez należała do bardzo udanych. Wspólna praca rodziców, dzieci i nauczycieli sprawiła, że takie wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

 

Góra Grosza

         To już tradycja , że nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. W tym roku nie mogło być inaczej. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

          Akcją zajmował się Samorząd Uczniowski , który przygotował puszki do zbierania  grosików dla każdej klasy. W tym roku do akcji przyłączyły się również przedszkolaki z grupy pięciolatków i maluszki.

          Pieniądze zbierane były przez listopad i grudzień. W sumie udało się uzbierać 295,71 zł. Największą sumę pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia udało się uzbierać klasie III SP, druga była klasa VI, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa VII. 

          Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i chętnie się do tej akcji przyłączyli. Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

 

Szkolne Jasełka

Tegoroczne Jasełka miały przybliżyć widzowi rozterki i wątpliwości, które przeżywała Najświętsza Maria Panna, od zwiastowania do odnalezienia Jezusa w świątyni. Sam początek przedstawienia był wyjątkowo dramatyczny, kiedy niespodziewanie wśród publiczności pojawiła się Maryja z Józefem, z przerażeniem szukając swojego syna „Ludzie, ludzie! Czy ktoś widział Jezusa? Dwunastoletniego chłopca. Odłączy się od nas i nie możemy Go znaleźć.” Przypadkowo spotkany pielgrzym poinformował ich, że widział Jezusa rozmawiającego z nauczycielami w świątyni. Kiedy po odnalezieniu Syna, zatroskana Matka próbowała uświadomić swoje dziecko „ z bólem serca szukaliśmy Ciebie”, usłyszała odpowiedź „Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” Po krótkiej refleksji Maryja odpowiedziała „Rodzice bardzo cierpią, gdy zginie im dziecko. Przepraszam, powinnam bezgranicznie ufać Bogu, ale jestem tylko człowiekiem.”

Kolejne sceny zostały przygotowane w formie dialogu Jezusa z Maryją, w trakcie którego aktorzy odtwarzali wypowiadane przez nich treść, w formie pantomimy. Widownia oglądała więc równocześnie dwie Maryje: Matkę Dzieciątka Jezus i Matkę dwunastoletniego Syna Bożego.

       Kobieta wspominała swój lęk przed nową rzeczywistością, kiedy zgodnie z obowiązującym zwyczajem w wieku 14 lat została przeznaczona Józefowi z rodu Dawida.

     

Opowiadała o przerażeniu i jednocześnie zakłopotaniu, którego doświadczyła, gdy Archanioł Gabriel zwiastował jej, że urodzi Syna Bożego. Wspominała jak bardzo, w dniu porodu, obwiniała siebie, że nie zapewniła swojemu synowi godnego miejsca narodzin. Opowiadała o strachu,  który czuła, gdy  do szopy przyszli nieznajomi pasterze.

I o tym jak później, to uczucie przerodziło się  w radość, kiedy okazało się, że pasterze przyszli oddać Jezusowi hołd. Nie zabrakło również wizyty trzech Mędrców, którzy złożyli Jezusowi cenne dary. I niestety, wspomnień o kolejnym dramacie, kiedy to żądny władzy król Herod nakazał wymordować w Betlejem i okolicy wszystkich małych chłopców w wieku do dwóch lat.

      Przedstawienie było cudowną opowieścią Matki, w trakcie której dzieliła się ze swoim  Synem przeżyciami, które jej towarzyszyły, kiedy nosiła Go pod swoim sercem. Były to piękne wspomnienia o Jego narodzinach i pierwszych chwilach wspólnego życia. I o tym wszystkim co przeżywa każda matka codziennie zamartwiająca się  o swoje dziecko.

Nie zabrakło również momentów rozluźniających i śmiesznych, szczególnie dla najmłodszej publiczności, kiedy Jezusowi przyszły zaśpiewać trzy niesforne myszy i kot „jedyny, betlejemski, który pokochał myszy.”

      Na słowa pochwały zasługuje duże zaangażowanie i piękna gra aktorska uczniów nasze szkoły. W przedstawieniu wzięli udział głownie uczniowie klasy V i VIISP, a także kilku uczniów z klasy II SP i III gimnazjum. Sztuka została wzbogacone wzruszającym śpiewem (Marysia Data, Amelia Szmyd, Olga Wojtowicz, Dawid Jajko, Jakub Owoc, Karol Płonka) i dwoma układami choreograficznymi w wykonaniu uczennic z klasy V oraz VII i III gimnazjum.

Nauczyciele przygotowujący jasełka: Małgorzata Masłyk, Małgorzata Glazer, Marta Krupa

Scenografia: Kamila Pilawska

Nagłośnienie, fotografowanie, kamerowanie: Roman Krupa

Data wystawienia: 21.12.2018r.  (dla społeczność szkolnej

02.01.2019 r. (dla zaproszonych gości i mieszkańców Orzechówki)

 

Poczujmy klimat, zapraszamy do galerii->

 

W świątecznym nastroju

   Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest jednym z najmilszych okresów w ciągu roku.

     

 

W naszej szkole wprowadziliśmy klimat świąt różnego rodzaju ozdobami, świątecznym wystrojem klas, wystawą i konkursem o tematyce świątecznej, pocztą świąteczną, ale chyba najbardziej przyjemne było wspólne ubieranie pachnącej, żywej choinki, na którą ozdoby przygotowały wszystkie klasy.

Szczególnie dziękujemy klasie 3 za aromatyczne, pięknie ozdobione pierniczki, które swoją woń roztaczały na korytarzu już od wejścia do szkoły.

Dziękujemy wszystkim Uczniom!  JESTEŚCIE WSPANIALI!

 

Czekoladowe mikołajki

 

To właśnie w Korczynie w Pijalni czekolady klasa IV spędziła ten wyjątkowy czas.

      Po oglądnięciu filmu na temat historii czekolady uczniowie sami mogli spróbować swoich sił jako mali cukiernicy na warsztatach specjalnie dla nich zorganizowanych. W miłej atmosferze, pełni entuzjazmu zostali wprowadzeni w tajniki produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. A degustacja!? Była…Pycha!

Biała, gorzka, mleczna, a nawet różowa czekolada podana na złotych podstawkach rozpieściła podniebienia wszystkich uczniów. 

Każdy sam stworzył własną kompozycję smakową i zawarł ją w tabliczce czekolady i czekoladowym lizaku. Zestaw ten i dyplom stały się świetną pamiątką.

  

     

 

 

 

 

Po czekoladowym „szaleństwie” nadmiar kalorii został wykorzystany w energicznej zabawie w kreatywnym kąciku zabaw.

 

 

   

 

 

 

Niektórzy zaopatrzyli się w prezenty dla najbliższych, a czekoladowe figurki z pewnością stały się ozdobą świątecznego stołu.

Dziękujemy Rodzicom za wyjazd i czekamy z nieukrywaną ciekawością jakie atrakcje Mikołaj przygotuje nam w przyszłym roku

 

 

6 Grudnia

 

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 

 

 

 

 

Każde dziecko wie, że 6 grudnia do grzecznych dzieci przychodzi Św. Mikołaj.  Jak co roku Św. Mikołaj dotarł również i do naszej szkoły. Święty nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać.

Mikołaj  rozdawał prezenty wszystkim  dzieciom. Z największa niecierpliwością wyczekiwali go najsłodsi milusińscy. To właśnie oni byli najlepiej przygotowani na przyjęcie gościa. Śpiewali mu piękne piosenki oraz mówili długie wiersze. Każdy uczeń mały i duży otrzymał paczkę słodkości.

          Mamy nadzieję , że w przyszłym roku Mikołaj  również o nas nie zapomni ; )

 

Warsztaty ceramiczne i garncarskie dla klas 0-3

      W dniach 5,6,7 grudnia 2018 r. z okazji Mikołaja w szkole odbywały się pierwsze warsztaty ceramiczne i garncarskie. Uczestniczyli w nich podzieleni na grupy uczniowie klas 0-3. Prowadzącymi byli pan Dominik i pani Sara Kapera z Bliznego. Na co dzień zajmują się tym rękodziełem, są przygotowani bardzo fachowo do tego rodzaju umiejętności, a co najważniejsze mają świetne podejście do pracy z dziećmi.

Uczniowie zapoznali się z pojęciami związanymi z tematem, oglądali zgromadzone eksponaty, a następnie wykonywali swoje zadania. Było ich dwa:

1/Formowanie z bryłki gliny miseczki na kole garncarskim.

2/Wykonywanie z rozwałkowanej gliny aniołków, gwiazdeczek, banieczek, serduszek jako ozdoby choinkowe.

 

 

Atmosfera zajęć była radosna i bardzo, bardzo twórcza. To co dzieciaki stworzyły przeszło najśmielsze oczekiwania. Wyobraźnia dzieci i sprawne rączki dały świetne efekty.

 

 

 

Miseczki i ozdoby bożonarodzeniowe zostały poszkliwione, wypalone zabrane do domu przez ich twórców do dekoracji świątecznej.

       Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i pomocy w przeprowadzeniu warsztatów.

Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

 


Duży sukces ucznia naszej szkoły!!!

 

      Mateusz Śnieżek uczeń klasy ósmej, osiągnął ogromny sukces i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu geograficznego. Konkursy organizowane przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wymagają bardzo dobrego przygotowania i ogromnego wkładu pracy. Mateusz jest uczniem bardzo zdolnym, jak również bardzo pracowitym. Od roku przychodził na dodatkowe zajęcia i wykonywał dodatkową pracę w domu, zawsze przygotowany na wszystkie lekcje. Mateusz brał również udział w konkursie z matematyki, gdzie dotarł do etapu rejonowego. Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 02.03.2019r.w Rzeszowie. 

                                                                              B.Żak

 

Zabawa Andrzejkowa

    W tym roku zabawa andrzejkowa dla najmłodszych uczniów została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas starszych przygotowali zabawę taneczną oraz stoiska z wróżbami.

      Uczniowie z klasy VI i VII stanęli na wysokości zadania i przygotowali się do roli prowadzących jak profesjonaliści. Dziewczynki przygotowały pięknie udekorowane straganiki, gdzie uczniowie klas 0-III i przedszkolaki mieli okazje poznać swoją przyszłość, sprawdzić czy ich życzenia się spełnią oraz co oznacza ich data urodzin.

Ponadto uczennice klasy VI prowadziły zabawy  w rytm dziecięcych hitów przy których nikt się nie nudził. Cała sala wypełniła się uśmiechniętymi buziami.

          Był to dzień pełen radości i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

 
 
 

"Świadek historii"

Zespół Szkół w Orzechówce - laureatem Honorowej Nagrody "ŚWIADEK HISTORII" przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej.    

(Więcej zdjęć > )

      30 listopada br. w Sali Konferencyjnej Hotelu Grein w Rzeszowie, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek wręczył Nagrody Honorowe "ŚWIADEK HISTORII". W tegorocznej edycji laureatem Nagrody, oprócz czterech osób indywidualnych,  został Zespół Szkół w Orzechówce.

      Nagroda IPN przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN. Na podstawie złożonego wniosku nagrodę przyznaje Kapituła w Warszawie, której przewodniczącym jest Prezes  Instytutu Pamięci Narodowej.

      30 listopada br. w Rzeszowie uroczystość uświetnili swą obecnością, m.in. Wojciech Buczak poseł na Sejm RP, Władysław Ortyl marszałek Województwa Podkarpackiego, Michał Delikat - reprezentujący wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, Urszula Brzuszek wójt gminy Jasienica Rosielna, płk. Józef Mroczka prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, płk. Robert Bojarski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, bryg. Daniel Dryniak z-ca podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Mieczysław Liber prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego, Andrzej Filipczyk oraz przedstawiciele Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność", Krzysztof Szela z-ca Dyrektora Muzeum Okręgowego  w Rzeszowie, Barbara Chmura dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie, przedstawiciele Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, dotychczasowi laureaci Nagrody "Świadek Historii".

          Jak można było usłyszeć w wygłoszonej laudacji poświęconej naszej szkole, "Zespół Szkół w Orzechówce, to miejsce edukacji i wychowania młodego pokolenia, ale także integracji całej lokalnej społeczności. Podejmuje różnorodne działania, by historia "Małej Ojczyzny" stanowiła wartość szczególną. Od lat utrzymuje żywe kontakty z rodakami, absolwentami szkoły i ich potomkami, którzy chlubnie zapisali się na kartach historii Polski i Europy, m.in. mjr. Stanisława Buczka, żołnierza  2. Korpusu gen. Władysława Andersa, płk. Franciszka Buczka, żołnierza walczącego na frontach I i II wojny światowej, braci: kpt. pil. Michała Cwynara i mjr. pil. Stanisława Cwynara-lotników, bohaterów bitwy o Anglię. Pierwszy z nich był dowódcą 316. "Warszawskiego" Dywizjonu Myśliwskiego, drugi dowódcą 300. Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej."

          Szkoła została podwójnie wyróżniona, gdyż nasi uczniowie mieli możliwość wystąpić na gali wręczenia Nagród. Część artystyczną przygotowały Panie Kamila Pilawska i Małgorzata Masłyk.

          Nagroda dla szkoły jest podsumowaniem ponad 130 lat pracy kilku pokoleń kolejnych kierowników, dyrektorów i nauczycieli. Z małej podkarpackiej wioski wyszli żołnierze Wojska Polskiego, lotnicy, których odwaga i kunszt zadziwiały świat. W czasach próby zdawali oni egzamin z patriotyzmu. Ich życiorysy powinny być wzorem dla młodego pokolenia. Uczą nas prawdziwych wartości, do których należą wykształcenie, pasja i samodyscyplina oraz pamięć o korzeniach. W swojej pracy cały czas staramy się, by absolwenci naszej szkoły mieli poczucie tożsamości narodowej i doceniali możliwość życia w wolnej ojczyźnie.

          Nie sposób opisać dokonań wszystkich pracujących w szkole w Orzechówce. W ostatnich latach ważnym wydarzeniem były obchody 120.lecia Szkoły. Wtedy Pani Dyrektor Krystyna Masłyk nawiązała wiele nowych kontaktów z absolwentami, które obecnie podtrzymujemy. Nauczycielka historii P. Małgorzata Glazer jest koordynatorem większości działań patriotycznych, w które angażują się nauczyciele i uczniowie. Wszystkie nasze działania dokumentuje i opracowuje Pan Roman Krupa. Nie bez znaczenia jest wsparcie naszych działań przez Urszulę Brzuszek - Wójt Gminy Jasienica Rosielna. Szeroko rozumiane wychowanie patriotyczne jest ważnym elementem pracy Zespołu Szkół w Orzechówce. Cały czas staramy się szukać nowych pomysłów, korzystać z projektów, które pozwalają przybliżyć historię młodemu pokoleniu.

          Przyznana Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem i wyzwaniem. Teraz przed młodzieżą świat stoi otworem. Jest wiele możliwości rozwoju, jednak jeśli ktoś zapomni o tym, co najważniejsze, jeśli odetnie się od Rodziny, Wiary i Ojczyzny,  może się zagubić w chaosie współczesnego świata.  

                                                                                                 Ewa Niemiec

  - Dyrektor Zespołu Szkół

                                                                                  w Orzechówce

 

 

 

 

 

 

 "Tylko tyle pozostanie po tobie,

ile zdziałasz dla innych"

      Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci P. Barbary Buczek, żony P. Stanisława Buczek z Londynu.

 

Wyrazy głębokiego współczucia składamy Rodzinie.

Dyrektor, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół.

O fundacji "Buczek" ->

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

Jak go obchodzić?
Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej!

      21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

      W naszej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia chętni uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru.  Szkoła została udekorowana – plakatami  na temat życzliwości, które przygotowali uczniowie klas 0 – III. Plakaty z napisami takimi jak np. dobro, miłość, szczerość, szacunek, przyjaźń przygotowali uczniowie klasy VI. Pięciolatki wspólnie z wychowawcą wykonały drzewo życzliwości, z którego pozdrawiały wszystkich żółtymi rączkami. Ponadto uczniowie naszej szkoły na godzinach wychowawczych wykonali „ordery życzliwosci” starsi dla młodszych i młodsi dla starszych. Orderami uczniowie wymienili się ze swoimi kolegami i koleżankami, mówiąc sobie przy tym coś miłego.

Nie zabrakło również uścisków i miłych gestów. Szczególnie ten dzień zapamiętają uczniowie kl. VIII, którzy właśnie w tym dniu pisali próbny egzamin z j. polskiego,  dlatego też uczniowie klasy II życzyli im „połamania pióra”.

      Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

 


Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

      Od ponad 40 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

 

W naszej szkole ten dzień odchodziliśmy w piątek16 listopada. Na korytarzu szkolnym zaprezentowano wystawę nt. szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie klasy II pod opieką pani Marty Krupa, przedstawili inscenizację pt. „Sąd nad papierosem”.

Głównym celem przekazu było ukazanie, jakie negatywne następstwa i zagrożenia niesie palenie papierosów oraz uświadomienie młodzieży jak dużo argumentów przemawia za NIE paleniem.

 

      Całość spektaklu rozgrywała się w scenerii sądowej, gdzie został przeprowadzony proces karny przeciwko papierosowi za wszystkie szkodliwości i choroby, które niosło za sobą jego palenie. Po żmudnym procesie - Papieros został uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów.

      Ponadto nasi uczniowie, od najmłodszych klas do tych starszych, uczestniczą w programach antynikotynowych realizowanych przy współpracy z PSSE w Brzozowie.

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do kształtowania odpowiedzialności za własne zdrowie, zaowocują unikaniem biernego palenia oraz odwiodą dzieci od palenia w przyszłości.

 

Dla Niepodległej Ojczyzny !    

     

      Dla upamiętnienia i uczczenia poświęcenia, cierpienia, ofiar, wielu wyrzeczeń, trudu naszych przodków, w piątek 9 listopada cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej".

       Rozpoczęliśmy od uformowania biało czerwonego serca na placu przed szkołą. Było trochę z tym kłopotu, ale efekt końcowy można uznać za zadowalający (co widać na zdjęciu!).

      Po przejściu na salę gimnastyczną obejrzeliśmy okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. "0"...

... oraz efektowny występ z szarfami uczennic klas V i VI.

      To było niczym preludium do wydarzenia, które miało nastąpić: grupowego odśpiewania hymnu państwowego. Przeżycie było ogromne - takiego wydarzenia jeszcze nie mieliśmy w szkole!!!

Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie; była to przecież niepowtarzalna sytuacja! Czy będziemy mieć jeszcze taką okazję?

     

      Pozostaje chyba tylko życzyć nam wszystkim, byśmy jeszcze wielokrotnie mieli okazję do świętowania kolejnych rocznic odzyskania niepodległości Naszej Ojczyzny!!!

 


Dzień Patronów Szkoły      

 

 

 

      30 października w tym roku był w naszej szkole dniem szczególnym, ponieważ obchodziliśmy Dzień Patronów naszej szkoły - króla Władysława Jagiełły i św. królowej Jadwigi.

      Akademia z okazji tego dnia została przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz najmłodszych, którzy zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły.

       W pierwszej części akademii uczniowie klasy VII zorganizowali wywiad z naszymi patronami. Uczniowie naszej szkoły oraz wszyscy zaproszenie gości poznali wiele ciekawostek o św. Jadwidze i królu Władysławie oraz  mogli przekonać się jak interesującymi osobami byli nasi patroni.

      W drugiej części  uczniowie klasy I  pokazali swoje talenty aktorskie i taneczne. Wspólnie z gośćmi zastanawiali  się kim mogliby zostać w przyszłości.

         

  

      Na zakończenie Pani Dyrektor Ewa Niemiec pasowała wszystkich pierwszoklasistów na uczniów. Nowo przyjęci uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, rożek słodkości oraz małe upominki od swoich starszych kolegów.

 


Eksperymenty dla dzieci

 

   W dniu 12 października 2018r. miały miejsce bardzo ekscytujące zajęcia dla najmłodszych uczniów naszej szkoły - kl. „O” i kl.1-3. Były to zajęcia organizowane już po raz trzeci w małym laboratorium chemicznym, które prowadziła pani Katarzyna Jóracz.

      Dzieci przygotowały się do eksperymentowanie w szczególny sposób bo ubrały okulary, fartuchy i rękawiczki. Następnie przystąpiły do wykonania dwóch ćwiczeń chemicznych, których efektem były;

1. „Kolorowe próbówki” - badanie gęstości różnych płynów.
2. „Kolorowy obrazek”- wykonany za pomocą sody i roztworu octu i barwników.

 

 

 

   Doświadczenia budziły u dzieciaków ogromną ciekawość - co to wyjdzie? Jaki będzie efekt końcowy?

 

Wszystkim małym chemikom eksperymenty powiodły się i wielu z nich mówiło, że w przyszłości będą pracować w laboratoriach.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

      11 października był w naszej szkole wyjątkowym dniem. Odbyła się bowiem uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      W pogodny nastrój wprowadzili wszystkich najmłodsi: 5-latki i 6-latki z oddziałów przedszkolnych, którzy pod hasłem: ,, Z naszą Panią w świat szeroki..." zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce związanej z Dniem Nauczyciela.

Nie zabrakło też utworów o jesieni, tańców, a przede wszystkim życzeń i podziękowań dla nauczycieli za trud wkładany w wychowanie i edukację wszystkich dzieci, od przedszkolaka po starszego ucznia,  bo jak recytowali mali artyści : ,, Przedszkole to nie tylko zabawa, tutaj zaczyna się ważna sprawa: z małego bobasa na ucznia wyrastasz...".

Na uwagę zasługuje fakt, że był to pierwszy występ dzielnych starszaków przed tak dużą publicznością. Wszystkie przedszkolaki starały się więc jak mogły, aby wypadł jak najlepiej.

 

 

 

Dopełnieniem całości były życzenia i kwiaty od Samorządu Uczniowskiego kierowane do wszystkich pracowników szkoły i zaproszonych gości.

  

 

Odsłonięcie Pomnika Pamięci

     

      Dzień 7 października pozostanie na długo w naszej pamięci: byliśmy świadkami (równocześnie uczestnikami) doniosłego dla środowiska wydarzenia, podniosłej uroczystości - odsłonięcia w naszej miejscowości pomnika upamiętniającego wszystkie wydarzenia, które finalnie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Inicjatywa budowy monumentu zrodziła się wśród mieszkańców Orzechówki, jako że i Orzechowianie brali czynny udział w zrywach wyzwoleńczych, poświęcali dla Ojczyzny to co mieli najcenniejsze - swe życie.

      Uczniowie prowadzeni przez poczet sztandarowy naszej szkoły udali się do kościoła parafialnego na uroczystą sumę, będącą początkiem uroczystości.

Zgromadzili się tam już i obecnością swą zaszczycili nas liczni zaproszeni goście, m.in. władze gminy, powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich, Sejmu i Senatu RP.

      Po Mszy św. za przewodem naszej miejscowej  orkiestry przemaszerowaliśmy na miejsce usytuowania pomnika. Przy rozbrzmiewającym hymnie państwowym została wciągnięta flaga na maszt, następnie sołtys Orzechówki dokonał odsłonięcia pomnika, zaś Ks. Proboszcz odmówił stosowne modlitwy poświęcając krzyż i pomnik.

 

      Dużym, wzruszającym przeżyciem było składanie kwiatów i oddawanie hołdu wszystkim - żyjącym i zmarłym - tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto w tym miejscu nadmienić, że wieńce przysłali marszałek Sejmu RP i premier rządu.

      Bez wątpienia było to znaczące wydarzenie ostatnich lat w Orzechówce - cieszymy się, że mieliśmy w tym swój udział, że mogliśmy w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za wolność i niepodległość, zapewnić, że ludzie i ofiary pozostaną w naszej pamięci, bowiem "...wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo"

>>>galeria zdjęć

 

"Dobre rady na odpady"

      Uczniowie klasy drugiej (28 września) zaprosili przedszkolaków, uczniów klas „O”, klasy  pierwszej i trzeciej na inscenizację wiersza J. Brzechwy „Sznurek Jurka”.

      Była to lekcja o dbaniu o nasze środowisko i segregowaniu śmieci. Zadaniem gości było posegregowanie rzeczy niepotrzebnych, które znalazły się w klasowym wysypisku do odpowiednich worków; szkło, metal, plastik, papier. Zrobiły to doskonale i obiecały, że tak będą robić w domu.

 

 

 

      Na zakończenie spotkania drugaki pokazały jak z butelki plastikowej zrobiły piękne maki (w ramach akcji „drugie życie śmieci”).

 

Z wizytą w szkole w Jasienicy Rosielnej

     

      W dniu 21. 09. 2018r. uczniowie klasy drugiej wybrali się  do szkoły w Jasienicy Rosielnej. Celem ich wyjazdu było zwiedzanie Izby Regionalnej znajdującej się w tejże szkole.

Na samym początku naszej wycieczki doszło do bardzo miłego spotkania z rówieśnikami ze szkoły. Pani Dyrektor Krystyna Szarek i wychowawcy klas drugich zaprosili nas na wspólną integrację klasową.  Poznawaliśmy się przy piosence, pląsach i słodkościach.

 

   Później oglądaliśmy zbiory przedmiotów z dawnych czasów, zgromadzone i opisane w Izbie Regionalnej. Eksponaty uporządkowane były tematycznie. Nas ze względów lekcji interesował dział związany ze szkołą. Porównywaliśmy szkolne przybory z tymi obecnymi, którymi się posługujemy.

Nikola Kwolek napisała w sprawozdaniu z wycieczki, że: „..wszystko nam się podobało, było ciekawie…”. A Marysia Data stwierdziła, że „…najbardziej zaciekawiły ją stare księgi… i ubrania…”.

    A ja zdradzę (wychowawczyni), że i tak wszyscy chcieli się pokołysać w starej, czerwonej kołysce dla dzidziusiów!

 

   Kustoszem wystawy i przewodnikiem jest Pan Wiesław Wojtowicz, któremu dziękujemy za ciekawą podróż w przeszłość.

 

 

Pani Małgorzacie Nykiel dziękujemy za opiekę i pomoc w wycieczce.


Rocznica wybuchu II wojny światowej

 

     

 

 

      20 września uczniowie kl. VIII pod opieką wychowawczyni, p. Anny Masłyk przedstawili program w związku rocznicą tragicznych, zarówno dla Polski jak i całego świata,  wydarzeń - wybuchu II wojny światowej.

      Przejmujące teksty, przeplatane utworami muzycznymi, nawiązujące do tej historii uświadomiły wszystkim, że wcale nie musi być ciągle tak jak jest obecnie. Ciągłe napięcia na arenie międzynarodowej, narastająca przemoc, pojawiające się raz po raz ogniska zapalne, mogą w każdej chwili być zarzewiem ogólnoświatowej apokalipsy.

 

 

Pamiętajmy więc, uczulajmy, zwłaszcza młodych ludzi, którzy nie przeżyli tych okropnych czasów!

 

 

A wszystko po to, by nie powtórzyła się historia, bowiem "...naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie."

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19.

To już po raz kolejny zaczynamy całoroczny trud nauki, zdobywania wiedzy i umiejętności, które będą w naszej przyszłości przydatne.

Na ile on będzie owocny, zdecydujemy sami !!!