Dokumenty

Historia Nauczyciele Uczniowie Wydarzenia Złota Księga Inne
 

Zespół Szkół
 
Orzechówka 5
36 - 220 Jasienica Ros

tel/fax (013)4306189
e-mail

Księga Gości  

 

Zimowe wyjazdy

       18.01.2018r. uczniowie ZS Orzechówka  po raz kolejny wyjechali do Puław Górnych, aby uczyć się jeździć na nartach, korzystając z programu „Narty dzieciom”.

      Przypomnę, że w ramach tego programu  dzieci i młodzież z naszej szkoły  mogli  wypożyczyć buty, narty i kaski a także dostali całodniowy karnet i ciepły posiłek. Co najważniejsze uczyli się jeździć pod okiem  instruktorów, a to wszystko za jedyne 52 zł. Pogoda nam dopisała, świeciło słoneczko, więc 5 godzin minęło jak jedna chwila i trzeba było wracać do domu. Wszyscy uczestnicy opanowali jazdę nartach  w mniejszym lub większym stopniu i oczywiście chcieliby przeżyć taką przygodę po raz kolejny. Na koniec dodam, że w tym wyjeździe  wzięło udział 31 uczniów od klasy IV SP począwszy a na III Gimnazjum skończywszy. Opiekę nad nimi sprawowały:  Elżbieta Wolańska, Krystyna Gołąb,  Ewa Niemiec , Małgorzata Nykiel i Anna Masłyk.

      Z kolei 24.01.2018r.uczniowie naszej szkoły mieli okazję pojechać na lodowisko „Arena” w Sanoku i doskonalić  tam swoje umiejętności w jeździe na łyżwach.

W tym wydarzeniu udział wzięło 41 uczniów a nad ich bezpieczeństwem czuwali: Elżbieta Wolańska, Ewa Niemiec, Krystyna Gołąb i Kamila Pilawska. A jak bawili się sami uczestnicy można zobaczyć na zamieszczonych poniżej zdjęciach

 

Organizator wyjazdów -  E. Wolańska.

...więcej zdjęć!

 

Podejmij wyzwanie! Biblioteka zaprasza!

      To już ostatnie chwile na wybranie lektury na dwutygodniową przerwę zimową!

      Na półkach pojawiły się kolejne nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a wśród nich tytuły ze skrzynki życzeń czytelniczych.

 

      Serdecznie zapraszam do podjęcia wyzwania czytelniczego na rok 2018. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

      Na korytarzu koło rzeźby anioła chętni mogą złożyć podpis, jeśli zdecydują się na wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. 

       Życzę przyjemnej lektury, która uwrażliwi Was na piękno otaczającego świata, a przede wszystkim na drugiego człowieka. Samych wspaniałych wypraw do niezwykłej krainy wyobraźni, w którą przeniesie Was książka.

Zarówno na ferie jak i na każdy dzień Nowego Roku 2018 spełnienia marzeń czytelniczych i tych skrywanych w głębi serca.

K.Pilawska


Życzenia dla naszych Babć i Dziadków

 


Zespół Szkół w Orzechówce w świątecznym nastroju…

 

„W żłobie leży, któż pobieży

Kolędować Małemu?”

      Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy świąteczny czas, który obfituje w niezapomniane chwile, ukojenie i spotkania z rodziną.

      Jak co roku w Zespole Szkół w Orzechówce staraliśmy się stworzyć świąteczny klimat, z którym cała społeczność szkolna pójdzie do swych domów świętować Boże Narodzenie.

      W czwartek, 21. grudnia br. uczniowie klasy II szkoły podstawowej wystawili sztukę teatralną poświęconą najważniejszym wydarzeniom towarzyszącym narodzeniu Bożej Dzieciny w Betlejem.

      W piątek, 22. grudnia z inicjatywy Rady Rodziców Zespołu Szkól w Orzechówce w Domu Ludowym odbyło się szkolne spotkanie opłatkowe. Przy wspólnym symbolicznym stole wigilijnym zasiedli Pani Urszula Brzuszek - Wójt Gminy Jasienica Rosielna, Ks. Karol Gonet – Proboszcz parafii w Orzechówce, Pan Adolf Kuśnierczyk – Sołtys wsi Orzechówka oraz rodzice, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły i uczniowie z Zespołu Szkół.

Najstarsi – uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali tematyczne przestawienie, które wprowadziło nastrój świąteczny.

 

Całości dopełniły piękne kolędy zaprezentowane przez grupy przedszkolne i każdą klasę.

Kolejnym punktem była modlitwa, łamanie się opłatkiem i spożywanie wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców. Na podsumowanie wystąpił zespół muzyczny z koncertem kolęd. Ciekawym akcentem na zakończenie był występ grona pedagogicznego z kolędą.

      Tegoroczne spotkanie były refleksją nad współczesnym przeżywaniem świąt, które często tracą charakter niezwykłych ciepłych i rodzinnych chwil spędzonych bez pośpiechu i komputera. Boże Narodzenie to czas, kiedy warto być blisko drugiego człowieka, by wspólnie cieszyć się z narodzenia Bożej Dzieciny. Spotkanie całej społeczności szkolnej z rodzicami i zaproszonymi gośćmi  miało być wskazówką, że te święta należy przeżyć razem, bo wspólne spotkania rodzinne to, co najcenniejsze.

Ewa Niemiec

...więcej zdjęć!


Konkurs "Bezpieczne Wakacje"

      W sali narad Starostwa Powiatowego w Brzozowie 12 grudnia odbył się finał konkursu plastycznego „Bezpieczne Wakacje 2017”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Konkurs ten ma na celu przede wszystkim kształtowanie pozytywnych zachowań i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu, promuje wśród dzieci i młodzieży bezpieczny wypoczynek podczas wakacji, zachowania wolne od nałogów i inne pozytywne postawy. W tegorocznej edycji wzięło udział 173 dzieci z 18 szkół z terenu powiatu brzozowskiego.

Laureatami konkursu zostali również uczniowie z naszej szkoły.

Za pomysłowość i oryginalność wykonania przyznano wyróżnienia – dla prac Rafała Kindela  z kl. III SP i Kingi Kielar z kl. VI SP.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do brania udziału w różnego rodzaju konkursach.


Warsztaty językowe

 

 

14 grudnia 2017  uczniowie klas IV i VI naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach językowych z  udziałem dziewczynki z Londynu.

      Podczas spotkania dzieci miały okazję powiedzieć kilka słów o sobie oraz zadawać pytania naszemu gościowi. Dziewczynka powiedziała uczniom jak wygląda nauka w szkole w Wielkiej Brytanii oraz życie w Londynie. Na koniec opowiedziała ciekawą historyjkę pt.”Gingerbread man”. Nasi uczniowie, w podziękowaniu za spotkanie ofiarowali Darii kartki świąteczne  wraz z życzeniami dla niej i jej rodziny.

      Warsztaty językowe dały uczniom naszej szkoły szansę na sprawdzenie swoich umiejętności językowych. Początkowo nieco nieśmiali, ale po kilku pytaniach dużo bardziej odważni próbowali swoich sił w języku angielskim. Mamy nadzieję, że to spotkanie rozbudziło w nich większą chęć do nauki języka obcego.

 

Międzynarodowe badanie PISA

      Nasza szkoła została wylosowana do udziału w międzynarodowym badaniu PISA (Program międzynarodowej oceny umiejętności uczniów). W skali międzynarodowej program jest koordynowany przez OECD, a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

      W okresie od 1 marca do 13 kwietnia 2018 roku odbędzie się badanie  obejmujące 228 szkół. Uczniowie urodzeni w 2002 roku będą rozwiązywać zadania mierzące umiejętności z zakresu matematyki, rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji tekstu oraz umiejętności ekonomicznych. Następnie wypełnią kwestionariusz ucznia zawierający pytania dotyczące ich opinii i postaw. Przydział uczniów do poszczególnych części badania jest losowy. Całość badania będzie realizowana w wersji elektronicznej. Elementem badania jest też ankieta skierowana do dyrektora szkoły na temat zasobów szkoły.

 

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie

pt. „Portret Świętego Mikołaja”

 

      Bartosz Sobota z oddziału sześciolatków został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie „Portret Świętego Mikołaja” zorganizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury (woj. Kujawsko-Pomorskie). Spośród 330 prac nadesłanych na konkurs, w kategorii dzieci do lat sześciu, jury wybrało 5 prac (trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia).

      Wszystkie nagrodzone prace można podziwiać do 5 stycznia na wystawie w Domu Kultury oraz na stronie internetowej.

Podziwiający piękne prace małych artystów na pewno zastanawiają się, gdzie leży Orzechówka, z której pochodzi tak utalentowany artysta…

      Bartosz za swoją pracę otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


Życzenia świąteczne od uczniów kl. "0"

 

 

Mikołajkowe szaleństwa

      Od kilku już lat, uczniowie naszej szkoły w ramach tradycyjnych "Mikołajek" wyjeżdżają w ciekawe miejsca dla rozrywki, integracji, poznania ciekawych ludzi, uczestnictwa w interesujących imprezach. W tym roku uczniowie klas: VI i VII oraz w innym terminie - II i III gimnazjum, udali się do kręgielni oraz parku trampolin "Happy Jump". Oto krótka relacja filmowa z tej drugiej lokalizacji. Oj, działo się...!!!

    Uczniowie klas młodszych, tj. VI i VII doznawali równie silnych, momentami ekstremalnych wręcz, emocji - wiadomo: trampoliny, bilard...!!! To jest to!

O mały włos ta ogromniasta, ciężka kula nie porwała za sobą jednego z naszych uczniów, adeptów tej skądinąd, pasjonującej gry!!! Z ledwością, w ostatniej chwili zdążyliśmy go uratować! Gdyby nie to, wróciłby pewnie do domu jako urocza kuleczka ;-) !!!

      Ale co tu dużo mówić! Zobaczcie sami!!!


Pierwszy krok do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

 

Uczniowie z kl. 1-3 wraz z opiekunami Panią Beatą Pliś, Panią Ewą Kwolek, Panią Krystyną Gołąb oraz Panią Martą Krupą w dniu 1 grudnia 2017 r. uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tam zwiedzali stanowiska powstawania, obróbki i dekorowania szkła oraz brali udział w warsztatach artystycznych.

Oczywiście największe emocje u dzieciaków wzbudzały warsztaty malowania bombek choinkowych. Panował taki fajny klimat podczas tworzenia, że tylko pozazdrościć organizatorom. Wszystkie bombeczki były urocze, szkoda, że nie będą zawieszone w szkole!

 

 

 

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z samodzielnego wykonania pamiątkowego medalu ze szkła. Hutnik wyciągnął z pieca gorącą lawę szklaną (1200 0C), a uczeń odciskał w niej pieczęć. Łał!!!

      Dzieci dużo dowiedziały się o historii hutnictwa w Krośnie oraz poznały stanowiska, narzędzia i pracę hutnika, szlifierza, grawera, witrażysty. Na koniec pobytu w CDS zwiedziliśmy wystawę szkła artystycznego i zrobiliśmy malutkie zakupy mikołajowe w sklepie firmowym (bombki ręcznie malowane, szklane figurki, biżuterię). I to był ten pierwszy krok zbliżający nas do nadchodzących świąt.

Drugi krok wykona św. Mikołaj!


XXII Konkurs Piosenki „Mikołajkowe Debiuty”

Naszą szkołę w konkursie reprezentowali: Kasia Płonka i Ola Śnieżek z oddziału 5-latków oraz Zuzia Wilusz i Mikołaj Gerlach z klasy pierwszej. W szkolnych eliminacjach do konkursu gminnego uczestniczyło jedenaście osób. Dzieci wystąpiły z pięknymi piosenkami o różnorodnej tematyce (szkolnej, turystycznej, śpiewały też o misiu, o koniku na biegunach, o malutkiej piosence, a nawet o marzeniach). Był to taki mały koncercik. Do konkursu gminnego szanowne jury (panie: L.Prajzner, E. Kwolek, B. Pliś, K. Gołąb, M. Krupa) wybrało cztery osoby. Dziękujemy Pani K. Gołąb i Pani Dyrektor Ewie Niemiec za opiekę nad dziećmi podczas konkursu w sali widowiskowej w Jasienicy Rosielnej. Naszą szkołę w konkursie i koncercie powiatowym w Brzozowie reprezentować będzie Zuzia Wilusz z kl. I z piosenką pt. „Najmniejsza piosenka” w dniu 7 grudnia 2017. o godz. 17.00 w sali kina. Trzymamy za Zuzię „kciuki” i życzymy powodzenia.


Występ grupy teatralnej "Last MINUTE"

 

      23 listopada grupa teatralna „Last MINUTE” wzięła udział w gminnym przeglądzie teatralnym, który był podsumowaniem projektu „Teatralna Jasienica to talentów okolica”.

      Uczniowie – Anna Chrobak – królewna, Kacper Remiec – książę, Patryk Śnieżek - królowa matka, Kacper Owoc, Amadeusz Szmyd, Michał Błaż – krasnale i Kamil Śnieżek – konferansjer -  przygotowali i wystawili na scenie kabaretową wersję „Królewny Śnieżki”. Uwieńczeniem spektaklu był taniec w stylu Jumpstyle w wykonaniu Patryka Śnieżka i Kamila Śnieżka.

      Udział w przeglądzie był ciekawym doświadczeniem. Spotkania z teatrem są wartościowe szczególnie pod względem wychowawczym i emocjonalnym. Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz (scenografia), ruch (choreografia) z dźwiękiem (oprawa muzyczna). Poza tym uczy przełamywać tremę i wyrażać siebie poprzez grę aktorską, czy taniec.

 

Rocznica Odzyskania Niepodległości

     

      14 listopada 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół w Orzechówce uczestniczyli w patriotycznej akademii poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką wychowawczyń: p. M. Glazer oraz p. M. Masłyk.

      Młodzież przypomniała wydarzenia z historii Polski, kiedy to Ojczyzna istniała tylko w sercach Polaków, zniknęła z mapy Europy. Dzięki wysiłkowi i poświęceniu tych, którym zależało  na Ojczyźnie,  możemy teraz żyć w wolnej Polsce.

 

 

     Musimy cały czas pamiętać słowa naszego znamienitego, Świętego Jana Pawła II:

„Wolności nigdy nie można posiadać. Jest bardzo niebezpiecznie ją posiadać. Wolność trzeba stale zdobywać.”

...więcej zdjęć!


Laureatka wojewódzkiego konkursu plastycznego

      14 listopada 2017r. w Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży ,,Św. Hubert wzorem współczesnego ekologa”. Konkurs pod patronatem Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie, Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Głogowa Małopolskiego miał na celu kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie wyobraźni twórczej.

 

Spośród 759 nadesłanych prac wybrano 54.W najmłodszej kategorii wiekowej  laureatką  została 5-letnia Klaudia Śnieżek z naszego oddziału przedszkolnego, która wykonała  pracę na temat ,,A po zmroku w lesie…” Klaudia była obecna na gali finałowej konkursu, gdzie odebrała pamiątkowy dyplom i nagrodę.

 

Gratulujemy pierwszego ,,poważnego” sukcesu i życzymy kolejnych! 


Wyjazd do Rzeszowa

06.11.2017 roku grupa 39 uczniów klasy IV, VI i VII pod opieką nauczycieli: p. Anny Masłyk, p. Małgorzaty Masłyk, p. Kamili Pilawskiej oraz p. Małgorzaty Glazer uczestniczyła w wycieczce do Rzeszowa.

      Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez p. Marka Gieronia w  rzeszowskim Archiwum Państwowym, uczniowie zdobyli wiele nowych wiadomości. Dowiedzieli się, na czym polega praca wspomnianej instytucji. Przekonali się,  że w archiwum przechowywane są dokumenty bardzo ważne dla historii i dziedzictwa narodowego (aktowe, techniczne, geologiczne, geodezyjno - kartograficzne, audiowizualne i elektroniczne). 

      Poznali sposoby konserwacji dokumentów, w zależności od stopnia ich zniszczenia oraz warunki ich przechowywania. Zapoznali się również z zasadami  udostępniania zgromadzonych materiałów np. osobom poszukującym swoich przodków. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się „babcina MP3” – czyli taśma magnetofonowa oraz „Księga ławnicza.” Dzięki uprzejmości pracowników archiwum uczniowie zostali wpuszczeni do magazynu dokumentów, gdzie mogli zobaczyć w jaki sposób uporządkowane są i przechowywane archiwalia.

      Drugim punktem wycieczki było zwiedzania Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka.” Najpierw uczestniczy wycieczki skierowali się na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej, gdzie zostali poddani  kontroli bezpieczeństwa. Następnie spotkali się z przedstawicielami straży, którzy omówili zakres obowiązków strażaków i zaprezentowali sprzęt i pojazdy gaśnicze. W Porcie Lotniczym zostali zapoznani z zasadami odprawy biletowo – bagażowej, kontrolą bezpieczeństwa, możliwością przewozu zwierząt.

      Ostatnim punktem, była obserwacja  lądowanie samolotu pasażerskiego z tarasu widokowego.

      Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i już z niecierpliwością czekamy na następną wyprawę!

 

Z wyrazami pamięci dla zmarłych nauczycieli

Palą się znicze...

Przypominają,

Że ktoś odchodzi,

 Inni zostają.

Pośród cmentarzy

Cichych uliczek

Jak wierna pamięć - Palą się znicze... 

 

Ryszard Przymus "Znicze"

 

      Listopad to czas zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie tych, którzy odeszli, jest niezwykle potrzebne. Zapalając znicze na ich grobach wspominamy, jakie było ich życie, ile dobra po sobie zostawili.

      Wolontariusze naszej szkoły przygotowali znicze, które w Dniu Wszystkich Świętych zapalili na grobach nauczycieli, którzy pracowali w Szkole Podstawowej w Orzechówce.

Światełka pamięci zapłonęły dla:

- ŚP. Heleny Glazer (Jasienica Rosielna)

- ŚP. Jana Jajko (Orzechówka)

- ŚP. Alicji Kuśmierczyk (Jasienica Rosielna)

- ŚP. Anny Nogaj (Blizne)

- ŚP. Józefa Nogaja (Blizne)

- ŚP. ks. Henryka Osiki (Jasienica Rosielna)

- ŚP. Aleksandra Tabińskiego (Jasienica Rosielna)

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju. Amen.

 

Dzień Patronów Szkoły 

 

„Wiedzę możemy zdobywać od innych,

ale mądrości musimy uczyć się sami.”

 

26 października br. w Zespole Szkół w Orzechówce świętowano Dzień Patronów Szkoły. Tradycyjnie w tym dniu przyjęto do grona społeczności szkolnej uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi w Orzechówce.  

      Uroczystość swą obecnością uświetnili: Pani Urszula Brzuszek – Wójt Gminy Jasienica Rosielna, Ks. Karol Gonet – Proboszcz Parafii w Orzechówce, Pan Adolf  Kuśnierczyk – Sołtys wsi oraz Rodzice pierwszoklasistów.

Uczniowie klasy I pod opieką Pani Marty Krupy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie.

 

 Wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

      Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Kamili Pilawskiej wprowadził wszystkich w czasy średniowiecza i przybliżył postać Króla Władysława Jagiełły i Św. Królowej Jadwigi.

          Patron to ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. Chociaż Para Królewska żyła w dawnych czasach, jej życie może być drogowskazem. Król Władysław to wybitny polityk i strateg. Pod jego dowództwem Polska pokonała Zakon Krzyżacki w bitwie pod Grunwaldem w 1410roku. Św. Królowa Jadwiga, jako osoba mądra, pobożna i wrażliwa na potrzeby innych, może być wzorem w każdych czasach.  Wiara w Boga, odwaga, miłość do Ojczyzny i stawianie dobra Polski na pierwszym miejscu oraz docenianie wagi wykształcenia to wartości uniwersalne.

      Wszystkim uczniom, szczególnie pierwszoklasistom, życzę  by w dzisiejszym komercyjnym świecie umieli być ludźmi odważnymi i mądrymi. Chciałabym, żeby czas spędzony w szkole był ważny i owocny, bo z niego będziecie czerpać przez całe życie.

Ewa Niemiec

 

Wolontariat w naszej szkole.

 

 „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
                               ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
                                       z  jakim tej pomocy się udziela”.

                                                                                                             Jan Paweł II

    Z inicjatywy uczennicy klasy III gimnazjum Julii Cwynar w naszej szkole powstał Wolontariat. Podczas pierwszego spotkania,  uczniowie zostali uświadomieni kim są wolontariusze i czym się zajmuje, zostali zapoznani z  ideą wolontariatu oraz uwrażliwieni na cierpienie, samotność i potrzeby innych. Każdy z uczniów mógł zgłosić  własną  inicjatywę do realizacji. W chwili obecnej wolontariusze podzieleni są na pięć grup, które zajmują się przydzielonymi im zadaniami.

Aktualnie wolontariusze zajmują się dwiema akcjami:

1. „Marzycielska Poczta” -  to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. Nasza akcja będzie trwała przez cały roku. W każdym miesiącu  wybieramy  jedno lub dwoje chorych dzieci dla których będziemy przygotowywać kartki urodzinowe. Dzięki prostocie akcji oraz bezpośredniej pomocy chorym dzieciom,  podczas pisania listów czy tworzenia kartek, serca uczniów  otwierają się na trudną sytuację niejednokrotnie swoich rówieśników. Zachęcamy każdą klasę, aby przyłączyła się do naszej akcji.  Dziękujemy uczniom klasy I Szkoły Podstawowej, którzy pod opieką Pani Marty Krupy, pierwsi zaangażowali się w akcję i przygotowali piękne kartki urodzinowe i wzruszające życzenia.

Uczennice klasy V i VI, które przyłączyły się do „Marzycielskiej poczty.” Przygotowane przez nich pocztówki urodzinowe,  zostaną wysłane do  chorych dzieci: Macieja Serczuka – ur. 05.11. 2003, u którego zdiagnozowano kardiomiopatię gąbczastą oraz Tobiasza Nowickiego – ur. 10.11. 2005, chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną

2. „Pomóżmy Oliwii uprawiać sport” – akacja polega na zakupie cegiełek u wolontariuszy, aby  pomóc 17-letniej Oliwii, która pomimo niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Z uwagi na jej stan zdrowia fizycznego niezbędne jest zapewnienie jej systematycznej rehabilitacji wymagającej dalszy rozwój i sprawność. Pasją Oliwii jest sport i taniec. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny ułatwi Oliwii realizację jej marzeń. Pieniądze dla Oliwii zbieramy we współpracy z  Fundacja ,,Pomóż i Ty'', która dostarczyła nam cegiełki do sprzedaży. Trzymamy kciuki za Oliwię i wierzymy, że spełnią się jej marzenia. 

      "Światełko pamięci dla Łyczakowa” – to zakończona akcja, która polegała  na zbiórce  zniczy koloru biało – czerwonego. Za pośrednictwem Pana Krystiana Chrobaka zostały przewiezione do Telewizji Rzeszów, a stamtąd  trafią do Lwowa. 1 listopada zostaną zapalone na grobach Polaków na Cmentarzu Łyczakowskim. Zebraliśmy 83 znicze.

Koordynowaniem akcji „Światełko dla cmentarza Łyczakowskiego” zajęły się Olga Wojtowicz  uczennica klasy II gimnazjum  i Julka Cwynar z klasy III gimnazjum.

Dziękujemy wszystkim uczniom, Rodzicom i nauczycielom, którzy wspierają  nasze akacje!

 


„IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ”

XVII Dzień Papieski w Zespole Szkół w Orzechówce

 

      „Idźmy naprzód z nadzieją” – pod takim hasłem dnia 8 października 2017 roku obchodzony był XVII Dzień Papieski. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół w Orzechówce pod kierunkiem Pani Kamili Zofii Pilawskiej, Pani Małgorzaty Glazer, Pani Małgorzaty Masłyk oraz Ks. Zbigniewa Mackiewicza przygotowali niezwykle wzruszające widowisko. Przedstawienie zostało wystawione dnia 19 października 2017 roku dla społeczności szkolnej Zespołu Szkół  w Orzechówce.

      Historia naszego Papieża – Polaka została pokazana przez uczniów klas IV i VI, którzy przypomnieli najważniejsze fragmenty życiorysu Karola Wojtyły, począwszy od wadowickich ulic, aż po bazylikę św. Piotra w Watykanie.  Młodzi aktorzy pokazali na scenie smutki i radości małego Lolka, Ks. Wojtyły, biskupa, w końcu Ojca Świętego. Jego życie naznaczone było cierpieniem i trudem: utrata rodziców, okupacja hitlerowska, praca w kamieniołomie, próba zamachu czy postępująca choroba. Mimo wszystkich trudności nigdy nie tracił wiary, nadziei i miłości. Stając się żywym świadectwem uczył, że należy ciągle wierzyć, działać i nieustannie się modlić.

      Wielkie zaangażowanie młodych aktorów oraz pełna świadomość odgrywanych przez nich ról sprawiły, że sens tegorocznego hasła Dnia Papieskiego został w pełni oddany.

Całość przedstawienia wzbogaciły wspaniałe stroje, piękna scenografia i wzru-szające pieśni wykonane przez szkolnych wokalistów. Na koniec cała szkoła uczyniła gest upamiętniający naszego Wielkiego Polaka – zaśpiewała „Barkę”, którą Ojciec Święty bardzo lubił sam chętnie śpiewał.

 

Karolina Chrobak

 


Zajęcia z historykiem IPN

 

 

 

     Dnia 12 października 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Zenonem Fajger – historykiem i pracownikiem IPN w Rzeszowie.

 

      Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach pt „Symbole naszej historii- historia herbu i flagi Polski”. Spotkanie było swego rodzaju podróżą przez symbole naszej ojczyzny. Szczególne miejsce zostało poświęcone - godłu, fladze i hymnowi. Uczniowie obejrzeli animowany film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowany „Polak Mały”, który promuje wartości patriotyczne pod hasłem ''Naprawdę fajnie jest być Polakiem''. Film oparty jest na kanwie popularnego wierszyka Władysława Bełzy ''Kto Ty jesteś? Polak mały!''

      Natomiast uczniowie starszych klas uczestniczyli z zajęciach „Młodzież w powstaniu warszawskim”. Tematyka ta została wybrana ze względu na fakt, że nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim projekcie „BohaterON  - włącz historię”, która ma na celu upamiętnić i uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego.

      Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z sylwetami i bohaterstwem najmłodszych uczestników powstania,  np. 12-letnim kapralem Witoldem Modelski pseudonim „Warszawiak”, odznaczonym Krzyżem Walecznym; 8 – letnią sanitariuszką Różyczką Goździewską  czy 16- letnią sanitariuszką Krystyną Niżyńską pseudonim „Zakurzona”. Zajęcia były wyjątkową lekcją, która zmuszała do zadumy i refleksji nad bohaterstwem rówieśników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie mieli okazję uświadomicie sobie, że powstańcy poświęcali Ojczynie najważniejszą wartość – swoje życie. Ponadto po wielu latach, powstańcy warszawscy, swoim bohaterstwem  pokazują nam jak lepiej żyć w dzisiejszych czasach, które przecież są o dużo lepsze od tamtych wojennych dziejów.

 

"Lekcja pokory"

      12 października – młodzież z gimnazjum i klasy VII obejrzała spektakl „Lekcja pokory” w sali kina Urzędu Gminy w Jasienicy Rosielnej.

Przedstawienie podejmowało temat relacji międzyludzkich, szacunku i wiary oraz samotności człowieka. Przesłanie jest uniwersalne. Bez względu na czas, w którym żyjemy przyjaźń, uczciwość i wiarą są wartościami, którymi warto się kierować.

 

Kręci mnie bezpieczeństwo...

      17 października uczniowie klas V, VI i VII szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach poświęconych bezpieczeństwu.

 

      Pogadanki prowadzili pracownicy KRUS-u w Brzozowie oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

                    

      Uczniowie wzięli udział w konkursie na temat „Bezpieczne zachowania w naszych domach”.

 

Nauczyciel jest kapitanem...

 

„Nauczyciel jest kapitanem,

co na okręcie dookoła świata

płynie wraz z nami przez szkolne lata”

      13 października Samorząd Szkolny i klasa V z opiekunami przygotowali uroczystą  akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. W tym dniu w sposób szczególny pamięta się o nauczycielach i wszystkich, którzy związani są z oświatą.

      Było nam niezmiernie miło, że uroczystość swą obecnością uświetnili: pani wójt gminy – Urszula Brzuszek, ks. Proboszcz Karol Gonet, sołtys wsi Adolf Kuśmierczyk, Pani Alicja Śnieżek – przewodnicząca Rady Rodziców, pan Janusz Kindelski – lekarz oraz nauczyciele, którzy kiedyś pracowali w naszej szkole z panią dyrektor Krystyną Masłyk na czele.

 

 

 

 

      Nie zabrakło życzeń, kwiatów… Padło wiele pięknych słów.

      Życzymy wszystkim nauczycielom pasji i wytrwałości w pracy z dziećmi i młodzieżą. Samych słonecznych dni i zadowolenia z wybranej drogi zawodowej.

 

Dzień Języków Obcych.

      W czwartek 5 października w naszej szkole został zorganizowany Dzień Języków Obcych.  Jego idea zrodziła się z inicjatywy Komisji Europejskiej podczas Europejskiego Roku Języków w 2001 roku. W tym dniu szkoły, uczelnie i inne placówki oświatowe z krajów członkowskich Unii Europejskiej organizują różne imprezy związane z nauką języków.

      Uczniowie klas VII SP, II i III gimnazjum przygotowali stoiska prezentujące różne kraje europejskie: Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Grecję oraz Hiszpanię. Prezentacje były bardzo interesujące.

Można było m.in. poznać ciekawe miejsca do zwiedzania, proste zwroty grzecznościowe, skosztować potraw typowych dla prezentowanych krajów, obejrzeć stroje różnych regionów europejskich. Stoiska cieszyły sie dużym zainteresowaniem uczniów młodszych klas.

      Ponadto, dla klas I-III i IV i VI SP zorganizowane zostały rozgrywki językowe. Drużyny poszczególnych klas zmagały się z takimi konkurencjami jak dopasowywanie obrazków do napisów czy kalambury. Zwyciężyła klasa II. Na koniec rozgrywek dla klas I-III wystąpiły najmłodsze artystki śpiewając piosenki w języku angielskim.

W starszych klasach uczniowie musieli zmierzyć się z takimi zadaniami jak quiz językowy, kalambury czy dopasowywanie flag z nazwą państwa. Rozgrywki tym razem zakończyły się remisem klas IV i VI. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obejrzeli krótki skecz w języku niemieckim oraz taniec bawarski w wykonaniu uczniów klasy II gimnazjum.

      Było to bardzo udany i ciekawy dzień, który minął bardzo szybko. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat innych krajów, mieli również szansę popisać się swoimi talentami językowymi, wokalnymi oraz teatralnymi na forum szkoły.

 Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok!

 

Kartki dla Powstańców.

  

 

    W tym roku szkolnym, uczniowie naszej szkoły, po raz drugi włączyli się w Ogólnopolską Akcję BohaterON. 

  

   Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek. Projekt ma edukować młodzież, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

     W ubiegłym roku nasi uczniowie przygotowali ok. 50 listów i pocztówek. Wielką radość sprawiły organizatorom akcji i uczniom, przesyłki od Powstańców, zdjęcia, wiersze ich autorstwa oraz piękne i wzruszające podziękowania za podjęte przez nas działania.

 

      W  tym roku, zaangażowanie uczniów naszej szkoły, przeszło najśmielsze oczekiwania. Nikt nie przypuszczał, że tegoroczna edycja będzie miała większy rozmach niż rok temu, a jednak…. Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, w trakcie których wspólnie wykonywaliśmy kartki pocztowe i redagowaliśmy podziękowania dla Powstańców. Powstało wiele pięknych, wzruszających listów. Przez kilka dni pocztówki można było podziwiać na wystawie szkolnej.

     Pod koniec września, wszystkie listy i pocztówki zostały wysłane do fundacji „Rosa”, która pośredniczy w przekazaniu pocztówek do Powstańców.

   Uważamy, że akcja jest sukcesem naszej szkoły, bowiem wysłanych zostało wiele listów, 133 pocztówki, w tym 24 wykonanych ręcznie. Z wielką niecierpliwością czekamy na odpowiedzi Powstańców.

   Wszystkim, którzy zaangażowali się  w przebieg Kampanii BohaterON - serdecznie dziękujmy.

 

 

Powstańcy, którzy odpisali na listy uczniów i nauczycieli:

- Pani Barbara Grocholska - Kurkowiak pseudonim „Kuczerawa”  napisała do Kamili  Boroń, uczennicy klasy III gim

- Pani Wanda Garlińska „Iza” - do Kamili Buczek, uczennicy klasy VII

- Pan Jerzy Kasprzaka „ Albatros”  do Weroniki Buczek, uczennicy klasy III gim

- Pan  Jerzy Kośnik do Jana Glazer - absolwenta szkoły (przesyłka od Powstańca zawierała kilogramową, pyszną czekoladę)

- Pani Anna Jakubowska do Anny Chrobak, uczennicy kl. II gim

- Pan  Wojciech Cygański do Michała Folty, ucznia kl. II gim

- Pani Anna Przytula  „Koza”  do Ks. Dominika Długosz

 

„Szlakiem miejsc pamięci narodowej”  - rajd w Orzechówce

 

„Ojczyzna to ziemia, groby i pamięć.

Naszym świętym obowiązkiem jest

zachowanie pamięci o ofiarach

poniesionych w walce

o wolność oraz upamiętnianie

miejsc walki i męczeństwa.”

 

Dnia 3 października 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Orzechówce wzięli udział w VI Brzozowskim Rajdzie „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”, zorganizowanym we współpracy z pracownikami  Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta  w Brzozowie na czele z Dyrektorem tejże placówki panem Mariuszem Kaznowskim.

Celem rajdu było przeprowadzenie lekcji historii w terenie oraz popularyzacja krajoznawstwa i turystyki. W wycieczce uczestniczyło 72 uczniów pod opieką Dyrektor szkoły pani Ewy Niemiec oraz nauczycieli: pani Małgorzaty Glazer, pani Anny Masłyk, pani Małgorzaty Masłyk, pani Małgorzaty Nykiel, pani Kamili Zofii Pilawskiej, pani Bogusławy Żak.

Podczas rajdu uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wiadomości z okresu II wojny światowej. Z zaciekawieniem wysłuchali informacji o działalności polskich organizacji konspiracyjnych, szczególnie na terenie Brzozowa i Orzechówki.

Przy dużym, drewnianym krzyżu z metalową tabliczką, upamiętniającą śmierć adiutanta komendy brzozowskiej ZWZ por. Henryka Pilawskiego -  w wielkim skupieniu i zadumie - wysłuchali opowieści o wydarzeniach z lutego 1942 roku,  kiedy to w wyniku „wielkiej wsypy” zostały rozbite struktury konspiracyjne i zginął porucznik.

 

Prowadzący rajd, pan Mariusz Kaznowski, w swojej prelekcji nawiązał do powstania warszawskiego i olbrzymiego bohaterstwa obrońców Warszawy. Podkreślił, że młodzi bohaterowie powstania, rówieśnicy uczestników rajdu, walczyli ofiarnie i dzielnie. Najmłodsi przenosili listy i rozkazy, a starsi stawiali opór najeźdźcy walcząc z bronią w ręku. Niemieccy snajperzy, zwani gołębiarzami, byli bezlitośni względem nawet tych najmłodszych uczestników powstania, których można było łatwo rozpoznać po biało – czerwonych opaskach na rękawach lub na zdobycznych hełmach. Przewodnik rajdu zachęcił młodzież do zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego i złożenia hołdu bohaterom walczącym o wolność ojczyzny pod Pomnikiem Małego Powstańca w Warszawie.

Po powrocie do szkoły, chętni uczniowie wzięli udział w pisemnym  konkursie wiedzy. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe autorstwa pana Mariusza Kaznowskiego „Brzozowski szlak miejsc pamięci narodowej.” Dla uczestników konkursu, którzy zdobyli największą liczbę punktów przygotowano nagrody – niespodzianki. 

Szczególne ukłony i podziękowania kierujemy w stronę Dyrektora Muzeum pana Mariusza Kaznowskiego. Dziękujemy za osobiste zaangażowanie w przedsięwzięcie o wybitnych walorach historycznych i wychowawczych, za obecność, serdeczne słowa skierowane do uczniów,  rzetelne i ciekawe przedstawienie faktów historycznych, żywy i barwny język prelekcji oraz ufundowanie nagród książkowych dla uczniów. Dziękujemy także pracownikom muzeum uczestniczącym w rajdzie. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy na chwilę oderwać się od typowych lekcji szkolnych, zamyślić się nad przeszłością i uświadomić sobie  jakie tragiczne momenty historyczne kryje kawałek naszej orzechowskiej ziemi.

 

Konkurs  „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”

 

Osoby nagrodzone:

1.    Glazer Gabriela, kl. VI

2.    Klaudia Wojnar, kl. V

3.    Kamil Lipiński, kl. VI

4.    Jakub Żółkiewicz , kl. IV

5.    Mateusz Walczak , kl. II Gim

6.    Dawid Kuśnierczyk, kl. II Gim

7.    Justyna Kielar, kl. V

8.    Aleksandra Śnieżek, kl. V

 

Pozostali uczestnicy:

 KL. IV

9. Małgorzata Buczek

10. Amelia Szmyd

11. Eryk Janas

12. Michał Śmigiel

13. Aleksandra Bober

 Kl. V

14. Dominika Remiec

 KL. VII

15.Kamila Buczek

16.Kacper Owoc

17.Krzysztof Wojtowicz

18.Gabriela Długosz

 KL. II Gim

19. Amadeusz Szmyd

 


Rajd klasy V

      2 października uczniowie klasy V z wychowawczynią panią Bogusławą Żak i Małgorzatą Nykiel wybrali się na pieszą wycieczkę do Starej Wsi. Celem rajdu było poznanie walorów turystycznych najbliższej okolicy. Poza tym uczestnicy zwiedzili Sanktuarium w Starej Wsi – perłę architektury barokowej oraz ogród biblijny.

 

PAMIĘTAMY !

 

   „Kiedy się wypełniły dni,

   I przyszło zginąć latem…”

      21 września uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni przygotowali apel upamiętniający wydarzenia związane z II wojną światową. W refleksyjnym montażu słowno-muzycznym nie zabrakło pięknych wierszy i pieśni żołnierskich.  Podkreślili, że naszym obowiązkiem jest PAMIĘTAĆ…

 

"Bezpieczna droga do szkoły"

      14 września, jak co roku, dzieci z zerówki oraz uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wzięli udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Najmłodsi potkali się z policjantami i przypomnieli sobie zasady użytkowania z drogi. Policjanci przypomnieli także inne zasady bezpieczeństwa ważne dla dzieci.

 

Narodowy Program Czytelnictwa

      Od początku roku szkolnego w bibliotece szkolnej są już dostępne pierwsze nowości wydawnicze, zakupione w ramach NPRCz.

   Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z ich rodzicami oraz nauczycieli do wypożyczania książek.


Rozpoczęcie roku szkolnego 20017/18.

To już po raz kolejny zaczynamy całoroczny trud nauki, zdobywania wiedzy i umiejętności, które będą w naszej przyszłości przydatne.

Na ile on będzie owocny, zdecydujemy sami !!!