Dokumenty

Historia Nauczyciele Uczniowie Wydarzenia Złota Księga Inne
 

Zespół Szkół
 
Orzechówka 5
36 - 220 Jasienica Ros

tel/fax (013)4306189
e-mail

 

Jasełka w wykonaniu uczniów klasy "0"

 

Koncert piosenek i kolęd w języku angielskim w wykonaniu uczniów klasy "0"


„Razem na święta”

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w Ogólnopolską Akcję  „Razem na Święta” organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia było m.in. umacnianie więzi międzypokoleniowych, budowanie wspólnoty i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. Zadaniem uczniów było wykonanie kartek świątecznych z życzeniami, które następnie zostały przekazane sąsiadom lub trafiły do skrzynek pocztowych mieszkańców Orzechówki. Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać  osobom starszym, chorym, samotnym, że inni o nich pamiętają.

Ogromnie cieszy fakt, że wciąż znajdują się młodzi ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem, podejmują się kolejnych przedsięwzięć.

W wyniku zaangażowania się uczniów powstało 42 piękne kartki świąteczne. 

Wykonali je uczniowie z następujących klas:

Kl. IV:

1.Martyna Błaż

2.Anita Kielar

3.Mateusz Babirecki

KL.V:

1. Kacper Bober

2. Zofia Morajko

3.Emilia Długosz

4. Emilia Długosz

Kl. VI:

1. Piotr Supel

2. Nikola Masłyk

Kl. VII:

1. Wiktoria Morajko

2. Michał Śmigiel

 

Kl. VIII:

1. Wiktor Szewczyk

2. Justyna Kielar

3. Kacper Mrozek

4. Aleksandra Śnieżek

5. Klaudia Wojnar

6. Dominika Remiec

 

"Szlachetna Paczka"

      „Szlachetna Paczka” to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Co roku w grudniu organizowany jest Weekend Cudów – jedno z najpiękniejszych świąt dobroczynności w Polsce. W tych dniach przygotowywane od tygodni Szlachetne Paczki trafią do wszystkich potrzebujących. W akcji ważne jest to, aby zapewnić wszystkie wymienione potrzeby wybranej rodziny. Pomysł włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka” w Zespole Szkół w Orzechówce zrodził się już we wrześniu w ramach opracowywania planu pracy Samorządu Uczniowskiego. Niestety w związku ze zdalnym nauczaniem powodzenie akcji stanęło pod znakiem zapytania. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego nie miały pewności czy szkoła będzie w stanie zrealizować wszystkie potrzeby wybranej rodziny. Jednak dzięki nawiązaniu kontaktu ze Szkołą Podstawową w Krościenku Wyżnym, która już kolejny rok bierze udział w tym przedsięwzięciu i w porozumieniu z Panią Dyrektor Ewą Niemiec, zdecydowaliśmy się, aby wspólnie przygotować podarunki dla wybranej rodziny. Pomysł okazał się trafiony. Odzew rodziców i uczniów w obydwóch szkołach był ogromny i przeszedł nasze oczekiwania.

      W naszej szkole udział w akcji wzięło 49 uczniów oraz nauczyciele, dzięki którym udało się przygotować 21 paczek dla rodziny, którą otoczyliśmy opieką. Pakowaniu towarzyszyła radosna atmosfera. Pomaganie daje dużo satysfakcji.

      Weekend cudów w tym roku odbył się 11-13 grudnia. Podarunki przez nas przekazane wywołały wzruszenie i uśmiech na twarzach obdarowanych. Szkoły dostały dyplom z podziękowaniem za uczestnictwo w akcji.

      Jesteśmy pod wielkim wrażeniem mobilizacji sporej części uczniów z naszej szkoły i wdzięczne, iż pomimo zdalnego nauczania i życia w „strefie on-line” nie zapomnieliście o realnych potrzebach drugiego człowieka. Pomimo trudnego czasu pandemii przeprowadzona zbiórka w naszej szkole dowodzi, że jest wielu ludzi, który potrafią dzielić się dobrem, zarówno tym materialnym jak i duchowym.

      Wszystkim zaangażowanym w akcję, darczyńcom, uczniom, a szczególnie ich Rodzicom jeszcze raz z serca dziękujemy za okazaną życzliwość.

Jesteście wspaniali! Wielkie brawa!

Renata Szymańska-Wnęk
Kamila Janusz


Sukcesy sportowe uczniów Zespołu Szkół
 w Orzechówce w 2020 r.

 

      Pierwszy sukces w dziedzinie sportu uczniowie ZS w Orzechówce odnieśli już w lutym 2020 roku,  w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy VII-VIII).

Dryżyna naszych siatkarzy wygrała eliminacje gminne w Bliznem i awansowała do dalszego etapu.

 Zawody powiatowe odbyły się w Baryczy, nasza drużyna wygrała tam 3 spotkania z: Baryczą (2:0), Izdebkami (2:1) i Niebockiem (2:1). Ulegliśmy tylko, jak się później okazało, mistrzowi z SP 1 Przysietnica, zajmując ostatecznie II miejsce.

Skład drużyny:

Jakub Buczek, Kacper Cwynar, Dawid Jajko. Kamil Lipiński, Aleksander Siwiec  i Wiktor Szewczyk.

Opiekun drużyny – Elżbieta Wolańska

GRATULACJE !!!

 

W marcu 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii, nasi młodsi sportowcy odnieśli swoje pierwsze sukcesy.

W ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV – VI) na zawodach powiatowych w tenisie stołowym dziewczynki zajęły II miejsce, a chłopcy I miejsce, awansując tym samym do dalszego etapu.

Zawody rejonowe odbyły się w Ustrzykach Dolnych. Zarówno zespół dziewczynek jak i chłopców bardzo ładnie rozgrywali spotkania z poszczególnymi drużynami dochodząc aż do walki o I miejsce. Niestety obydwa zespoły przegrały po ciężkiej walce na przewagi, ale ostatecznie i tak odnieśliśmy bardzo duży sukces zajmując dwa III miejsca na szczeblu zawodów rejonowych.

Skład drużyny dziewczynek:

Amelia Szmyd, Wiktoria Wolańska i Wiktoria Morajko

 

 Skład drużyny chłopców :

Jakub Żółkiewicz, Oskar Kuśnierczyk, Patryk Śnieżek i Karol Masłyk.

Opiekun drużyn – Elżbieta Wolańska

GRATULACJE!!!

 

25 września 2020r. na stadionie MOSiR w Brzozowie odbyły się Powiatowe Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce w ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV – VI). Reprezentacja naszej szkoły składała się z 13 uczniów. Trójka z nich zajęła miejsce na podium –wszyscy w skoku w dal:

W kategorii dziewcząt                  Wiktoria Wolańska – III miejsce

W kategorii chłopców                   Łukasz Płonka – I miejsce (4.35m)

               Karol Masłyk – III miejsce

W/w  sportowcy zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego, który odbył się 8 października na stadionie w Kolbuszowej.  

Łukasz Płonka zajął III miejscejedyny medal reprezentacji powiatu brzozowskiego.

Opiekun drużyny – Elżbieta Wolańska.

GRATULACJE!!!

Materiały opracowała Elżbieta Wolańska

 


,,Jesienne spotkanie z wierszem i piosenką”

      Jesień to pora roku pełna kolorów, zmiennej aury i świergotu odlatujących ptaków… Do tej tematyki nawiązywały utwory prezentowane podczas ,,Jesiennego spotkania z wierszem i piosenką”, zorganizowanym w przedszkolnej grupie średniaków. Chętne dzieci recytowały wiersze związane z panującą jeszcze porą roku lub śpiewały o niej piosenki. Wszyscy wykonawcy zasłużyli na pochwałę i uznanie przede wszystkim dlatego, że dla większości był to pierwszy indywidualny występ na scenie. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Otrzymali też pamiątkowe dyplomy.

 

 

Szkoła do hymnu

      W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki ze  wszystkich oddziałów naszego przedszkola w ramach kolejnej edycji akcji MEN ,,Szkoła do hymnu” odśpiewały ,, Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku ze względu na okoliczności każda grupa odśpiewała hymn oddzielnie.

      Grupa dzieci 4 i 5- letnich w ramach podsumowania zajęć o Polsce recytowała wiersze oraz śpiewała piosenki o tej tematyce.  Niestety bez udziału widzów, ale  ich zarejestrowany występ znajdzie się przedszkolnej filmotece.

 

Dzień Postaci z Bajek

 

      5 listopada  w naszym przedszkolu dzieci z grupy 4 i 5-latków obchodziły „Dzień Postaci  z Bajek”. W tym dniu przedszkolaki przebrane  za ulubione postacie z bajek oraz filmów animowanych słuchały  bajkowych opowieści, odgadywały ich  tytuły, rozpoznawały bohaterów i rozwiązywały różne zagadki i zadania.

      Dzieci opowiadały też  o swoich ulubionych bajkach. Głównym punktem  dnia był pokaz mody, podczas którego każdy mógł zaprezentować swój wyjątkowy strój. Ten dzień sprawił przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać .

 

Dzień Marchewki

 

      Dzień 15.10. był w grupie średniaków Dniem  Marchewki. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, aby jak najbardziej upodobnić się do tego warzywa.

 

 

   Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście z marchewki i pysznym pomarańczowym poczęstunkiem. Na stole królowały surowe marchewki, sok oraz ciasto - oczywiście marchewkowe.

Na koniec odbyła się  marchewkowa sesja zdjęciowa. Wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!

 

Zajęcia profilaktyczne

      W dniach 23 – 24.09.2020r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach warsztatowych organizowanych w ramach „Programu oddziaływań wychowawczo - profilaktycznych”. Zajęcia prowadził trener z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.

Jako pierwsi w zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I i II, wzięli oni udział w warsztacie pn. „Tomek i Czarny Kruk”, którego celem było przygotowanie dzieci do funkcjonowania wolnego od przemocy poprzez nauczenie ich kontroli negatywnych emocji, rozwiązywania konfliktów oraz rozróżniania zachowań akceptowanych i nieakceptowanych społecznie. 

„Przyjazna zabawa to dobra sprawa” to warsztat dla uczniów klas III i IV, miał on na celu uświadomienie dzieciom, czym są konflikty, co je wywołuje, a także jakie konsekwencje mogą z nich wynikać. 

Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w zajęciach nt. akceptacji i komunikacji w grupie. „Tolerancja i szacunek - to mój wizerunek”, czyli o tym dlaczego warto szanować siebie oraz innych i dzięki temu łatwiej się dogadać. 

W kolejnym dniu najstarsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasy VII i VII uczestniczyli w ”Debacie”. Był to trzygodzinny warsztat o tym, że warto rzadziej i później sięgać po alkohol, oraz o poglądach, które uczniowie o alkoholu posiadają, a które szkodzą im skutecznie jak sam alkohol.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, który wypada 15 września klasa III SP uczciła w ramach lekcji bibliotecznej dzień później. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

Wspólnie oglądnęliśmy, przeczytaliśmy na głos i omówiliśmy bajkę, którą napisał Peter Reynolds  pt. "The Dot"  - do czego zachęcamy i Was https://tiny.pl/7px8l.
To opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę. Kropka  zmieniła świat małej Vashti. 

Po animacji rozmawialiśmy o kropce i jej znaczeniu. Poznaliśmy Kropersów. https://tiny.pl/7pxb7 Wytłumaczyliśmy sobie m.in. co oznaczają powiedzenia:  „kropka w kropkę”, „postawić kropkę nad i”,  „być w kropce”, a także co oznacza wielokropek.

Następnie dzieci stworzyły pracę plastyczną, którą rozpoczęły od kropki w ulubionym kolorze. Inspiracją były obrazy, które namalował francuski malarz neoimpresjonistyczny Georges-Pierre Seurat oraz rosyjski malarz, przedstawiciel abstrakcjonizmu Wassily Kandinsky. Podczas zajęć towarzyszyła nam piosenka „Kropka” https://tiny.pl/7px67.

    

Zakończyliśmy słodko – kropkami mentoskami z minkami!

 

81. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     Wrzesień to wyjątkowy miesiąc. Dla nas, współcześnie żyjących kojarzy się nam  przede wszystkim z rozpoczęciem roku szkolnego. 81 lat temu 1 września 1939r. uczniowie nie poszli do szkoły, ponieważ rozpoczęła się II wojna światowa –  wojska niemiecki zaatakowały nasz kraj, a 17 września wojska sowieckie wkroczyły na tereny Wschodniej Polski. Tak dokonał się kolejny rozbiór Polski.

  W czasie wojny Polska straciła ok. 6 mln obywateli. Polacy bohatersko walczyli na wszystkich frontach wojny: pod Narwikiem, Tobrukiem, zasłynęli w bitwie o Anglię, pod Monte Casino i w Normandii.

  Bohaterami bitwy o Anglię byli pochodzący z naszej miejscowości bracia Cwynarowie: Michał i Stanisław. W kampanii wrześniowej brał udział również pochodzący z Orzechówki Stanisław Buczek, założyciel fundacji wspierającej rozwój talentów uczniów naszej szkoły. W Katyniu został zastrzelony Jan Boroń pochodzący z Woli Orzechowskiej lekarz Wojska Polskiego. Obok naszej szkoły rośnie „Dąb Katyński” poświęcony właśnie Jemu.

    Nasi przodkowie bohatersko walczyli o wolność Ojczyzny. My – młodzi Polacy, mieszkańcy Orzechówki winniśmy Im pamięć!

                                                           Klasa VIII

 

Pasowanie na ucznia

      11 września 2020 roku uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi w Orzechówce złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Ponieważ musimy zachowywać zasady szczególnej ostrożności, w tym roku, była to uroczystość klasowa z udziałem wychowawczyni i dyrektora szkoły.

      Uczniowie celująco zaliczyli „egzamin ucznia”. Otrzymali pamiątkowe birety, dyplomy, a od rodziców słodycze.

 


"Narodowe Czytanie"

      Po raz kolejny Zespół Szkół w Orzechówce aktywnie włączył się w ogólnopolską akcję - Narodowe Czytanie, mającą na celu popularyzację dzieł polskiej literatury i promocję kultury żywego słowa.

      Lekturą dziewiątej odsłony akcji została Balladyna Juliusza Słowackiego. Wzorem lat ubiegłych oficjalnie 9. Narodowe Czytanie rozpoczęła Para prezydencka w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie również polscy aktorzy i aktorki interpretowali to dzieło. W tym roku czytano w rekordowej liczbie 3200 miejsc, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

      Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

      10 września br. bohaterowie dramatu zagościli wśród społeczności Orzechowskiej szkoły. Odbiorcami byli uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej, dla których wersy romantycznej opowieści o żądzy władzy, z podziałem na role, zinterpretowali przedstawiciele klas VI, VII I VIII (kl. VI: Oskar Kuśnierczyk, Karol Masłyk, Bartosz Mrozek; kl. VII: Małgorzata Buczek, Monika Chrobak, Piotr Glazer, Eryk Janas, Wiktoria Morajko, Bartosz Płonka, Karol Płonka, Amelia Szmyd, Michał Śmigiel, Wiktoria Wolańska, Jakub Żółkiewicz; kl. VIII: Kinga Chrobak, Gabriela Leśnik, Oliwia Lipińska, Justyna Kielar, Kacper Mrozek, Aleksandra Śnieżek, Szymon Śnieżek, Wiktor Szewczyk, Klaudia Wojnar) oraz nauczyciele na czele z Panią Dyrektor Ewą Niemiec - Goplana i Proboszczem Parafii w Orzechówce Ks. Wojciechem Szmucem – Kanclerz, Panie: Elżbieta Wolańska, Anna Masłyk, Kamila Janusz - Balladyna, Renata Szymańska – Wnęk, Bogusława Żak - Wdowa.

      Plac przed szkołą okazał się świetną sceną, a sprzyjająca pogoda i piękna sceneria słowiańskiej natury spotęgowała odbiór dzieła. Występujący zostali nagrodzeni gromki brawami. Akcja zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

To literackie spotkanie zaplanowały i przygotowały panie poloniski: Ewa Niemiec, Małgorzata Masłyk, Barbara Magusiak oraz bibliotekarka: Kamila Janusz.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję. Czytanym utworem będzie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

K.J.

Rękopis Juliusza Słowackiego można zobaczyć w bibliotece cyfrowej POLONA.

Szerzej o Balladinie https://tiny.pl/7jks3

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21.

     

      1 września 2020 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

Po bardzo długiej przerwie z radością przywitaliśmy mury szkolne, a szczególnie kolegów i koleżanki. Wszyscy muszą się przyzwyczaić do nowej sytuacji i reżimu sanitarnego, jednak cieszymy się, że możemy się spotykać w szkole.

Wszystkim życzymy, by rok szkolny minął szybko, przyjemnie, a oceny na świadectwach w czerwcu cieszyły!